איריס – דינמיות בפעולה

rnכיום יותר ויותר מקרנים עושים שימוש בצמצם דינאמי על מנת לווסת את כמות האור מול יחס הקונטרסט של התמונה.


בעבר מרבית מערכות ה-IRIS (צמצם בעברית צחה) היו ידניות. כלומר, ויסות חשמלי בין מצב צמצם פתוח לסגור היה יכול להיות בעל שני שלבים או רצף של סגירת הצמצם.


כיצד עובד הצמצם, ומה תפקידו?


הקשתית בעין היא בעצם החור השחור במרכז העין אשר דרכו אנחנו רואים. הקשתית מורכבת משני סוגי שרירים אשר מסוגלים לפתוח אותה או לסגור אותה לפי הצורך. הקשתית נפתחת (ובכך גדל האישון) כאשר כמות האור פוחתת – ובכך מאפשרת ליותר אור לחדור אל תוך העין. כאשר האור החיצוני בוהק מדי, נסגרת הקשתית ומאפשרת לפחות אור להיכנס.


בעצם, האפקט של הקשתית בעין – בשליטה על כמות האור ובהגדלת יחס הקוטנרטס האפקטיבי עבור כל סיטואציה.rn


צמצם במקרן עובד בצורה דומה. הצמצם מורכב בד"כ בין העדשות ובשל מיקומו המיוחד אינו משפיע על תוכן ההקרנה. לעומת זאת, הצמצם שולט באופן הצגת התוכן על ידי שליטה בכמות האור אשר יוצאת מהמקרן. כאשר הצמצם פתוח, יותר אור יוצא את המקרן והמקרן מוציא את כמות האור המקסימלית שלו. כאשר הצמצם סגור (כמובן לא עד הסוף…) – פחות אור יוצא מהמקרן, אולם יחס הקונטרסט של המקרן משתפר.


יחס הקונטרסט קובע, במידה רבה, את עומק התמונה ואיכותה כאשר התמונה חשוכה. לכן, רצוי שיחס זה יהיה גבוה ככל הניתן. כמובן שאם נפחית את כמות האור על חשבון יחס קונטרסט טוב יותר, התמונה תהיה טובה אולם חשוכה מדי בכדי להפיק ממנה הנאה..rn


מקרני LCD ידועים ביחס הקונטרסט וחוזק התאורה הנמוכים שלהם. הבעיה ב-LCD כפולה:

1. אור "בורח" החוצה כאשר ה-LCD אמור לתת תמונה שחורה.

2. יותר מדי אור אחורי גורם להחממות הפאנל ולנזק בתמונה לאורך זמן.בשל סיבות אלו, מקרני LCD מתפשרים בד"כ על תאורה פחות אופטימאלית.


מקרני סוני האחרונים (HS50/HS51),לדוגמא, עושים שימוש חכם יותר בצמצם על מנת לשפר את יחס הקונטרסט האפקטיבי. על ידי שליטה דינמאית בצמצם, המכשיר מסוגל להפחית את כלל תאורת המקרן עבור סצינות כהות ובכך לפשר את יחס הקונטרסט ובכך גם את איכות התמונה בסצינות הללו.


כאשר התמונה בהירה מאוד, ניתן לפתוח את הצמצם ובכך להגביר את כמות האור על חשבון יחס הקונטרסט (אשר גם פחות קריטי בסצינות כאלה).


לצורך הפישוט נניח מקרן עם רמות גווני אפור הבאים:rn
פתיחת הצמצם, בסצינות בהירות לדוגמא, תזיז את התחום לכיוון הלבן, מה שיתן משהו כזה:rn
ואילו כהסצינות חשוכות, אנו למעשה צריכים יותר גוונים כהים, מכיוון ששם נמצא המידע כרגע:rn
כך יוצא שאפקטיבית התחום הורחב הרבה מעבר ליכולות המוגבלות של הפאנל עצמו, תוך ניצול העובדה שניתן לבתלות באופי הסצינה לא חייבים את כל התחום עצמו – ממש כמו העין האנושית..rn
עד כאן התאוריה. האם זה באמת עובד?


המקרנים הללו בהחלט מוכרים כמתקדמים ביותר בתחום ה-LCD. בצפיה לא ארוכה, התרשמתי מאוד מהטכנולוגיה. אולם, לאחר שיחות עם אנשים שעושים שימוש במקרנים לאורך זמן, הדעות פחות הומוגניות. חלק מהאנשים נהנים מאוד מהמקרן, אולם חלק אחר מרגיש את תזוזת האיריס ושינויי התאורה הכללים מעט מטרידים.


בגדול, אני חושב שנראה הרבה יותר מקרנים בעלי איריס דינמי שכזה. הטכנולוגיה תשתפר ותאפשר למקרנים להגיע ליחסי קונטרסט משמעותית יותר גבוהים מכפי שאנחנו מכירים כיום. שילוב של טכנולוגיה שכזו במקרני DLP יכולה להקפיץ אותם הרחק קדימה ולשפר את איכות התמונה המתקבלת בהם.rn


8:00
  /  
31.03.2005
  
תודה ל-moco על התיקונים.rnrnמאמר זה נכתב על ידי עפר לאור וrnrnמרטין סבגrn

1