זיגבי, זיג-מי?

זיגבי, האם זו מילה שנשמע יותר ויותר בשנים הקרובות?כנראה שהתשובה לשאלה הזו היא כן.

בשנים האחרונות נתקלנו בטכנולוגיות שונות ומשונות אשר אמורות לשנות את חיינו ולשפר אותם ללא הכר. רובן, כמובן, לא עמדו בציפיות.

טכנולוגיה חדשה, בשם המוזר "ZIGBEE" מבטיחה, שוב, לשנות את חיינו לטובה בשנים הקרובות. בדומה לטכנולוגית BLUETOOTH, מדובר ברשת אלחוטית לטווח קצר יחסית אשר מתוכננת ליצור רשת בין מכשירים בתוך ביתנו. בעוד ש-BLUETOOTH מיועד ליצור קו קשר בין שני מכשירים כגון טלפון ואוזניה, או בין שני מחשבים – זיגבי מתוכנן לאפשר לכל שני מכשירים בביתנו לדבר זה עם זה.

זיגבי מתחיל היכן שטכנולוגיה אחרת, X10, מפסיקה. X10 היא טכנולוגית שליטה ובקרה של בתים חכמים אשר קיימת בשוק כבר די הרבה זמן. הטכנולוגיה "עובדת" בשיטות שונות כגון שליטה על תאורה ובין מכשירים באופן אלחוטי או בדרך אפנון על גבי קוי חשמל. הטכנולוגיה דורשת מערכת שליטה אשר קשה למדי לתכנתה (ולכן חברות של בתים חכמים בעיקר עוסקות בתיכנות של בקרים).

זיגבי משנה את כל התמונה, על ידי כך שהוא נותן לכל מכשיר במערכת שלנו ליידע את האחרים לגבי מצבו. למשל, ניתן יהיה לתכנת את הרסיבר להחשיך את האורות, להוריד את המסך ולהשקיט את מערכת בקרת האקלים (מזגן) כשהסרט מתחיל… וכל זה, ללא תכנות או בקר מרכזי!

הרעיון הוא לגרום לדברים "פשוט לעבוד".

הפוקוס של איגוד זיגבי הוא לגבש את הפרוטוקולים השונים ולחבר את כל המכשירים שמשמשים אותנו כיום בבית דרך רשת זיגבי אחת גדולה. הרשת תאגד שעוני חשמל, בקרת תאורה, מיזוג, מערכות אודיו ווידאו, וכל דבר אחר שרק תרצו.

* אתם רוצים שהטלפון לא יצלצל באמצע סרט? זיגבי.

* רוצים לסגור את הוילונות כשאתם רואים טלויזיה? זיגבי…

* רוצים שהשלט שלכם ידע איזה סרט כרגע מופעל, כמה זמן נשאר לו, ומי השחקנים שמשחקים בו? זיגבי….


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

8:00
  /  
04.03.2005
  
כתב:  עפר לאור

1