מה החלק החשוב ביותר במערכת?

בתור וידאופיל (כנראה המיעוט בתחום הקולנוע הביתי), מעניין לדעת מה דעתכם על החשיבות של אודיו מול וידאו במערכת הקולנוע הביתית ...


דבר ראשון אזהרה, זה אינו בדיוק מאמר מדעי, אלא דעה אישית ולא צריך לקחת אותה יותר מדי ברצינות…


לפני שנים רבות, כאשר עדיין למדתי בתיכון, למדתי וידאו (זה חלק ממסלול הלימודים במגמת אלקטרוניקה שבה למדתי). המורה היה בחור די ליצן עם שלושה תוארי דוקטורט (ברפואה, חשמל ובביולוגיה, אם זיכרוני אינו מטעה אותי).


הוא תמיד נהג לומר שהאוזן האנושית הרבה יותר מתוחכמת מהעין למרות שאינטואיטיבית זה אולי לא בדיוק נראה (או נשמע) לכם. הטענה שלו היתה שטווח התדרים של האוזן היא בין כמה עשרות הרץ לכ-17Khz, אצל מרבית האנשים.


לעומת זאת, העין מבחינה בהפרשי תמונות רק בתדירות של בין 24 ל-30 תמונות בשניה (כלומר כ- 30HZ), כלומר הרבה פחות רגישה לשינויי תדר.


כמובן, שזו מלכודת שמרבית התלמידים השתדלו שלא לדרוך בה. האמת היא שבעוד שרוחב הסרט של האוזן האנושית היא מעט פחות מ-20Khz, באדם הממוצע, חישוב מהיר יראה לכם שרוחב הסרט של העין משמעותית יותר גבוהה. יחס התמונה של העין הוא בסביבות 2.5 ל-1, והרזולוציה המשוערת הוא בערך 4000 pixels. כלומר, מדובר על רוחב סרט שבין 1.2GHz ל- 1.5Ghz… טיפה יותר מ-25Khz של האזניים.


האם זה אומר משהו לגבי החוויה הקולנועית? ממש לא, אבל זה בכל זאת נקודות מעניינות למחשבה…


כידוע, תתרנים (אנשים ללא חוש ריח) מתקשים להבדיל בין סוגי אוכל שונים למרות שטעמם כביכול שונה מאוד זה מזה. הסיבה היא שהמוח קולט טווח גדול של "חוויות" ומקבל אותם כמכלול שלם. כאשר אנחנו אוכלים, מדובר בחוש הריח, חוש הטעם וחוש המישוש (טקסטורה) אשר כרוכים מאוד זה בזה. בצפיה בקולנוע מעורבים חוש הראיה, חוש השמיעה וחוש המישוש (בעיקר בתדרים הנמוכים). השילוב של כל אלה גורמים לעליה באדרנלין ובתחושה שאתה "באמת שם". לפיכך, אני אישית חושב שהחשיבות הגדולה היא בסביבה כוללת שהיא המשמעותית ביותר לצפיה בקולנוע ביתי.


חדר ניורטאלי (כזה שהצופה אינו מרגיש בו בעת הצפיה) ביחד עם התדרים הנמוכים תורמים לחוש המישוש. הצליל המרחבי והתמונה הגדולה (אשר מנסה לכסות ככל הניתן את מרחב הצפיה שלנו) מכניסים אותנו יותר לחוויה הקולנועית ולכן מרגשים יותר.


עם המחסור במקומות ציד, הגברים זקוקים לדרכים חדשות להפעיל את האדרנלין ואת מקבילת ההתרגשות והסכנה בעת הציד – ולכן לדעתי גברים נמשכים לחווית הקולנוע הביתי יותר מנשים, באופן סטטיסטי. לדעתי, אישתי הייתה מסתפקת גם במסך 24" וזה כלל לא היה מפריע לה שהיא אינה חלק מהסרט…


עשיתי מיני סקר שניתן לראות בצד שמאל לגבי החשיבות של כל אלמנט במערכת.rn


מאמר זה נכתב על ידי rn
עפר לאור


18:39
  /  
26.12.2004
  
עפר לאור

1