ebay – המדריך להדיוט !

הינו שוק המכירות המקוון, הגדול בעולם. ניתן למצוא בו הכל מהכל, חדש ומשומש. בכל רגע נתון מתבצעות בו מעל 10 ...

14:12
  /  
07.12.2004
  
הערות נוספות ע´´י עפר.

נחלק את המאמר הזה לשני חלקים, איך קונים, ואיך מוכרים ובסוף ניגע גם באמצעי התשלום השונים.
rnלפני הכל חשוב לציין שיחסי מוכר-קונה ב-ebay מושתתים על אמון, אך שלא כמו באתרי מכירות ישראלים, ebay נוקטת סנקציות כלפי קונים ומוכרים עם בעיות אמינות, עד כדי סילוק.
rnההנהלה מבקשת שיפנו אליה כאשר נתקלים בבעיות מסוג זה.
rnכמו כן יש לציין כי זכייה במכירה היא התחייבות מצד הקונה לקנות את הפריט, והתחייבות מצד המוכר למכור אותו.
rnלפני כל פעולה, יש כמובן את תהליך ההרשמה. תהליך זה מורכב משלושה שלבים בהם תמסרו פרטים אישיים, כולל כתובת, טלפון ו- e-mail. צריך לדעת אנגלית בסיסית. האתר מאובטח ואין חשש מדליפת פרטיכם האישיים לגופים אחרים. rn

קניות:

rnיש לציין שיש שני סוגי מוכרים ב-ebay אנשים פרטיים וסוחרים.
rnלא משנה ממי נרכוש פריט, כללי הקניה זהים לשניהם. ראשית, לכל פריט יש דף מכירה. בדף זה יש תמונה של הפריט, פרטים עליו ועל המוכר, תנאי משלוח ואפשרויות תשלום. לכל פריט יש גם מספר זיהוי ייחודי. על מנת להחליט אם להתמודד במכירה או לא, נביט בתמונת הפריט ונקרא את התיאור שנכתב עליו. אם מתאים לנו, נוודא שהמוכר מוכן לשלוח את הפריט לישראל, ושיש לנו אמצעי תשלום מתאים. אלו למעשה שלושת המשתנים העיקריים בקניה.
rnהמוכר: לעיתים נרצה לקבל יותר פרטים על זהות המוכר. בתחילת הדף בצד ימין יש מה שנקרא Seller information. שם נוכל לקרוא מתי החל המוכר את פעילותו, מה אחוז ה FEEDBACKS החיוביים עליו, האם החליף זהויות ומה היה לפני כן, לקרוא מה הוא כותב על עצמו וכן לשלוח לו e-mail. פרטים אלו עוזרים מאוד להחליט מה רמת האמינות שלו.
rnהמשלוח: יש מוכרים ששולחים לכל העולם ויש כאלו שיפרטו אזורים או מדינות. אם ישראל לא מופיעה אפשר לשלוח מייל למוכר ולשאול אותו אם הוא מוכן לשלוח לישראל ומה יהיה מחיר המשלוח. אל תצפו לפרופורציה הגיונית בין מחיר הפריט לדמי המשלוח. המשלוחים נעשים בדואר אויר (אלא אם ביקשתם אחרת) וזהו המשלוח היקר ביותר והמהיר ביותר. משלוח לוקח 1-4 שבועות. בדרך כלל תוך שבוע וחצי יגיע הפריט ולפעמים אף מהר יותר.
rnהתשלום: אם אין לכם חשבון בנק בארה"ב רצוי להחזיק כרטיס אשראי בינלאומי. עם זאת ניתן לשלוח כסף מזומן בדואר על סיכונכם האישי. משלוח מזומן (בלבד) פוטר אתכם מהתעסקות נוספת באינטרנט, עם זאת, זה לא ממש בטוח. לחלופין, יש מנוע תשלומים בו ניתן לפתוח חשבון ולנהל ממנו תשלומים וקבלת כספים מכולם בכלל ולא רק מ ebay.
rnההתמודדות במכירה: קודם כל יש לבדוק את מחיר הפריט. אנו לא רוצים לשלם מחיר גבוה יותר ממה שהיינו משלמים פה בחנות. למחיר הפריט יש לצרף את מחיר המשלוח על מנת לקבל סכום אמיתי. לא תמיד חייבים להתמודד במכירה פומבית. יש מוכרים שמציעים מחיר פיקס המוגדר שם כ-rn rn . בשיטה זו נוכל לרכוש מייד את הפריט ולא להמתין עד לסיום המכירה הפומבית. rn

מכירות:

rnלעיתים נרצה גם למכור פריט. אם אנו רשומים כבר ebay, לא נצטרך להירשם שוב, אך הפעם נצטרך להכניס את פרטי כרטיס האשראי. העלאת פריט למכירה נעשה במספר שלבים, בהם קובעים את הכותרת לדף המכירה, כותבים את תיאור הפריט, קובעים את מחיר הפתיחה ואת מחיר הפיקס אם רוצים. כל פריט ניתן לשייך לקטגוריה אחת ללא תשלום ועוד אחת בתשלום. ניתן להעלות תמונות של הפריט ורצוי לעשות זאת. תמונה אחת שווה אלף מילים. כמו כן מציינים אילו אמצעי תשלום אתם יכולים לקבל (Paypal, המחאות, מזומן וכו´). את דף הפריט ניתן לערוך במשך 24 שעות מאז הועלה לאתר ואח"כ ננעל הדף ולא ניתן לשנותו. ניתן לקבוע מספר ימים למכירה, עד 10.
rnסיום המכירה ומשלוח: הסתיימה מכירת פריט שהעלתם? תקבלו הודעה למייל. עליכם לצפות לשאלה לגבי עלות המשלוח. בררו במדויק את כתובת הקונה, והדפיסו אותה על דף קטן והדביקו על האריזה. כתובת מודפסת תחסוך אי הבנה. ארזו את הפריט היטב שלא יפגע. הקונה רוצה לקבל בדיוק את מה שראה בדף הפריט.
rnתמחור המשלוח: כללו במחיר הסופי את דמי הביול, עלות אריזה אם רכשתם והוסיפו עבור הזמן שהשקעתם על הטיפול בפריט (אריזה ומשלוח), זה מקובל, אך גבו מחיר הגיוני.
rnקבלת תשלום מקונה: הקונה יברר את אמצעי התשלום שציינתם בדף הפריט. אם לא מצא אמצעי שמתאים לו, יתכן וישלח לכם שאלה לפני סיום המכירה, אם אתם מסכימים לאמצעי אחר שיפרט לכם. קבלו את התשלום ורק לאחר שהכסף בידכם שלחו את הפריט. פריטים יקרים רצוי לשלוח בדואר רשום. פריטים יותר יקרים, להוסיף "אישור מסירה". זה עולה כשני שקלים וחוסך המון חוסר ודאות לגבי מי קיבל את הפריט. המקבל חותם על אישור המסירה וזה נשלח אליכם בחזרה. rn

תשלומים באינטרנט:

rnנושא התשלומים באינטרנט הוא מפותח ומערב היבטים של אמצעי תשלום מקוונים, טפסים מקוונים, אמון ויושר, ואבטחת מידע. מרבית התשלומים מתבצעים בעזרת כרטיס אשראי. מאז ששיטה זו נפוצה טרחו העיתונים להפחיד את הציבור בסיפורי זוועה על גניבות מספרי אשראי בהיקפים עצומים. יש להתעלם מזה. אם זה היה נכון, לא היו עסקאות אשראי באינטרנט, בכל מקרה לא בהיקף מיליארדי דולרים בשנה, מספר שרק גדל מידי שנה.
rnשיטה אחת היא כמובן לשלוח כסף מזומן לקונה. כל המוכרים יקבלו דולרים, ורובם יקבלו גם יורו ושטרלינג בריטי. אלו מטבעות (currency) קשים ויציבים וניתנים להמרה בכל מקום. שלחו שטרות בלבד. אם יצא סכום לא עגול בררו עם המוכר כיצד תקבלו עודף. שטרות יש לקפל בתוך נייר. הדפיסו את עמוד הפריט על מנת שהמוכר ידע למי שייך הכסף ולאן לשלוח את הפריט.
rnאפשרות שניה היא המחאה בנקאית. רק אם רכשתם פריט באלפי דולרים. הפקת המחאה בנקאית עולה כסף רב. ניתן לברר בדואר על המחאות דואר.
rnהאפשרות הפשוטה והבטוחה ביותר היא כרטיס אשראי בינלאומי. לשם כך אתם צריכים לפתוח חשבון במנוע תשלומים.
rnאני משתמש ב-rnPaypalrn. פעם חברה עצמאית והיום שייכת ל-ebay. ל- Paypalעשרות מיליוני לקוחות, פרטיים ועסקיים שפרטיהם רשומים אצלה. גם כאן יש להירשם תחילה לשירות. ברישום, שמתבצע תחת אבטחה, נמסור פרטים אישיים, e-mail, וכן פרטי כרטיס האשראי שלנו. הרישום אינו עולה כסף, אך Paypal תגבה כשני דולרים מהכרטיס על מנת לוודא שהוא אמיתי, תקף ואינו גנוב. כסף זה יוחזר אחר כך בקנייה הראשונה שתעשו. ל-Paypal יש תעריפי שימוש בשירות, אך כרגע רק מוכרים משלמים אותם. קונים פטורים מתשלום כלשהו. לא כל המוכרים מנויים על שירות זה. יש כאלו המנויים על שירותים דומים כגוןrnBidpayrn . שרות זה מאוד דומה ל-Paypal אך השוני הוא שבמקרה זה, עלות העמלות נופלת על הקונה. כשמשתמשים ב-Bidpay המוכר מקבל בדואר המחאה. תוכלו להירשם למספר שירותים על מנת להגדיל את אפשרויות הקנייה והמכירה שלכם. לאחר שזכיתם בפריט הזדרזו לשלם עבורו.
rnישנם מוכרים המציבים דדליין לתשלום, שלאחריו הם מבטלים את הקנייה ומעבירים תלונה ל-ebay. קחו את זה בחשבון. אומר שוב: rnיחסי מוכר-קונה ב-ebay מושתתים על אמון, אך שלא כמו באתרי מכירות ישראלים, ebay נוקטת סנקציות כלפי קונים ומוכרים עם בעיות אמינות, עד כדי סילוק. ההנהלה מבקשת שיפנו אליה כאשר נתקלים בבעיות מסוג זה. כמו כן יש לציין כי זכייה במכירה היא התחייבות מצד הקונה לקנות את הפריט, והתחייבות מצד המוכר למכור אותו. אל תשתתפו במכירה שאין בכוונתם לשלם עבורה.

rnלמרות כל האמור לעיל, חובה עליכם לקרוא את תנאי השירות והשימוש לפני ההרשמה לאתרים המוזכרים פה. כמו בהתקנת תוכנה, אתם מסמנים כי קראתם, הבנתם ואתם מסכימים לתנאים. בלי סימון לא תוכלו להמשיך את תהליך הרישום.זהו חוזה משפטי לכל דבר. rn

rnאז שיהיה בהצלחה. אני כבר משתמש בשירותים הללו מספר שנים ורכשתי מציאות רבות בתחומים שונים…rn

rnלחומר נוסף מומלץ מאוד לקרוא את אזור ה-rnHelprn של ebay.rn

rnמאמר זה נכתב ע"י rnrnSanchez rnrnונערך ע"י rnמרטין rnrn.rn


תוספת הערות של עפר: יש להעיר כל לא הכל ורוד ב-EBAY. יש ריבוי של מיקרים של גניבת זהויות, אנשים אשר מקצועם הוא להציג מכירות כמישהו אחר שיש לו היסטוריה חיובית. במקרה כזה, כולם (המוכר הוירטואלי והקונה) נדפקים כהוגן. הגנות של EBAY ו-PAYPAL הם גם בעייתיות לעיתים ולא בכל המקרים מקבלים את הכסף בחזרה.rn
rnרצוי להתרחק מעיסקאות שנראות "טוב מדי" וכן לבדוק היטב שהמוכר כבר מכר ציוד מסוג זה בעבר וקיבל עליו פידבק חיובי. מצב שבו מישהו שמוכר פרחים החל למכור פלאזמות צריך להדליק נורה אדומה. מקרים שבהם המוכר מנסה לצור קשר ישיר ולעקוף לחלוטין את EBAY יכול להוות אינדיקציה לבעייתיות של המוכר. בנוסף, חשוב להשתמש בשירותים ידועים להעברת כספים ולא להשתמש בחברות צד שלישי שאינן ידועות (אשר עלולות להיות חברות קש) ובשום אופן לא להעביר כספים ב-WESTERN UNION למישהו שלא מכירים!rn


14:12
  /  
7.12.2004
  
הערות נוספות ע´´י עפר.

1