כונן נייד ADATA SC610

כונן קטן ויעיל לשים עם מחזיק המפתחות שלכם


הקדמה

חברת ADATA הכריזה על כונן USB Flash נייד המשלב חיבוריות USB 3.2 Gen 2 עם מהירויות שמגיעות עד למהירויות עבודה של 1000MBps, כלומר USB 10Gbps. הכונן נקרא ADATA SC610 והוא זמין בנפחים של 2000GB | 1000GB | 500GB כאשר הצבע היחיד שזמין הוא שחור עם נגיעות אדומות.

בניגוד להרבה כוננים ניידים אחרים שמגיעים עם חיבוריות USB-C, החיבוריות כאן היא USB-A ולכן תמצא חן בעיני רבים, במיוחד מכיוון שרוב המחשבים הניידים היום והנייחים, כוללים יותר מחברי USB-A מאשר USB-C. חיבוריות ה- USB-A בהתקן תתאים למחשבים מבוססי Windows, Max OS או Linux ואפילו קונסולות משחקים ללא צורך בדרייבר מתאים, באותו הקשר, על מנת להגיע למהירויות העבודה המקסימליות בהן ה- SE880 מתהדר, צריך כמובן מחבר USB מסוג USB 3.2 Gen2 ולמרות שמפרט הכונן לא מציין תמיכה ב- UASP, הכונן תומך כזה. למי שלא מכיר, UASP זה ראשי תיבות של USB Attached SCSI Protocol, זהו סטנדרט שהוצג עם יציאת ה- USB 3.0 ועוזר להעביר את הנתונים בצורה מהירה יותר על ידי שימוש בסטנדרט ה- SCSI.

 

 

היה נחמד לקבל גם Lanyard עבור אבטוח הכונן

 

מבחינת איכות בנייה, המארז עשוי פלסטיק קשיח בצבע שחור מט, פשוט למדי ולא מושך יותר מידי את העין

 

 

 

הכונן שוקל 13 גרם בלבד ולכן מתאים להיות מוצמד גם למחזיק מפתחות וזה יכול להעשות בקלות באמצעות פתח שנעשה במארז הכונן עבור האבטוח שלו.

 

מחבר ה- USB-A נכנס אל תוך מארז הכונן על מנת לשמור עליו, השליפה וההחבאה של המחבר נעשית על ידי כפתור גדול בצבע אדום.

לכונן יש 5 שנות אחריות.

 

ביצועים

על מנת לבחון את הכונן, עשיתי שימוש במחשב נייד עוצמתי למדי, זהו ה- XMG NEO 17 E23, מצוייד במעבד Intel Core i9-13900HX, עם 32GB של DDR5 בתדר 5600MHz, כרטיס מסך NVIDIA GeForce RTX 4090 מלווה בקירור המים החיצוני וכונן Crucial P5 Plus בממשק PCIe 4.0 x4.

ניתן לראות כי הכונן נמצא 100% במצב אקטיבי, דבר שמראה שבדיקות העומס מנצלות את מימשק ה- UASP כל הזמן. ניתן לראות אישור לשימוש בפרוטוקול ה- UASP בצד ימין למעלה לצד שם הכונן

 

קצת מידע טכני על הכונן. ניתן לראות גם את ממשק ה- UASP שבשימוש

 

את הבחינות עשיתי עם מספר גדלי Working File, הראשונה היא עם 1GB שמהווה את גודל ברירת המחדל. יש לציין כי כל בדיקה רצה מספר פעמים על מנת לוודא שאין בבחינה סטייה כלשהי.

הדבר הראשון שמאכזב הוא שבדיקת הקריאה והכתיבה הרציפה הציגה תוצאות נמוכות מהמצופה. התוצאות צריכות לשאוף לכיוון 550MBps עבור קריאה ו- 500MBps עבור כתיבה, אך הן קצת בסביבות 100MBps פחות עבור 2 הערכים, זה מעט מאכזב, במיוחד לאור התמיכה בפרוטוקול UASP היעיל יותר.

על מנת לוודא שזוהי לא בעית תאימות מול המחשב, בחנתי את ה- SC610 מעל 2 מערכות נוספות בקצה העליון, אחת מבית אינטל והשניה מבית AMD. התוצאות היו זהות לצערי.
הפלטפורמה של AMD כללה מעבד AMD Ryzen 9 7950X ולוח Gigabyte X670E Aorus Master.
הפלטפורמה של Intel כללה מעבד Intel Core i9-13900K ולוח ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO.

התוצאות הקודמות נשמרות גם עם Working File Size של 16GB

 

מהירויות הכתיבה כאן צנחו לעשירית מהערך הקודם. הדבר נובע כי כמויות נפח הכתיבה הן מעבר לקיבולת ה- Cache של הכונן

 

סיכום

ה- ADATA SC610 הוא מציאה טובה למשתמש הממוצא שרוצה כונן SSD חיצוני אמין וקטן מאוד, קל לנשיאה וכזה שלא ישאיר חור גדול מידי בארנק. נראה שמהירויות העבודה לא תואמות את הצהרת היצרן, זה מאוד מוזר וקשה לתרץ את זה בשל בעית תאימות כי הכונן נבדק מעל 3 מערכות בקצה העליון מבית AMD ו- Intel. מעבר לזה, הייתי שמח להכללת Lanyard עם הכונן ואולי מארז שמשדר קצת יותר יחודיות

כונן ה- ADATA SC610 זמין בנפחים של 500GB, 1TB, 2TB ובמחירים של $80 עד $180

 

 

 

 

 

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

22:00
  /  
02.11.2023
  
זיו רוזנפלד

1