כונן SSD מדגם ADATA LEGEND 750

כונן SSD אמין ולא יקר מבית ADATA


הקדמה

כוני SSD מדור 5 בקרוב יהפכו לסטנדרט, אבל עד אז, גם כונני Gen4 או Gen3 יהיו די והותר עבור רוב המשתמשים. הכונן שלפנינו, הוא ה- ADATA LEGEND 750, כונן Gen3 עם 4 נתיבי PCIe, בעל זכרון NAND מסוג 3D TLC, חסר DRAM על מנת להקנות לו מחיר תקציבי במיוחד, מגיע עם TBW של 600TB ואחריות לאורך 5 שנים.

היצרן מצהיר על מהירות קריאה רציפה של 3500MBps וכתיבה של 3000MBps עם זמינות בנפחים של 500GB או 1TB.

 

 

 

רכיבי ה- 3D NAND בצד ימין ובצד שמאל בקר ה- Maxio Tech MAP1202

 

אחורי ה- PCB של הכונן עם מדבקה שמציינת את הדגם, מספר סידורי ואסמכתות

 

פלטת אלומיניום לצינון ה- SSD

 

דבק דו-צדדי של 3M על מנת להדביק את פלטת הקירור מאלומיניום

 

בקר Maxio Tech MAP1202

הבקר השוכן בקרבי ה- ADATA LEGEND 750 הוא מדגם MAP1202 של MaxioTech. זהו בקר שפותח בכוונה על מנת לעבוד בצורה אופטימלית ללא DRAM עבור כונני NVMe 1.4. לבקר 4 ערוצי PCIe והם משלבים את טכנולוגית ה- ECC החדשה של Maxio Tech מדור 3 אשר מביאה עימה בין היתר תיקון שגיאות מתקדם. בקר זה מסוגל לעבוד עם כל סוגי ה- 3D NAND שיש היום, אם זה MLC, TLC או QLC עם תמיכה לעד נפח של 4TB. הבקר משלב SRAM לצד ארכיטקטורה מיוחדת על מנת לבנות Pool של זכרון מטמון ןירטואלי עם ניהול מתקדם על מנת להעצים את השימוש בו, כך מהירויות הכתיבה והקריאה משתפרות וכתוצאה מכך, גם צריכת החשמל יורדת, דבר שתורם לזמן עבודה גדול יותר עבור שימוש במחשבים ניידים.

מהירות הכתיבה הרציפה המקסימלית שהבקר תומך עומדת על 3200MBps והאקראית על 500IOPS.
מהירות הקריאה הרציפה המקסימלית שהבקר תומך עומדת על 3600MBps והאקראית על 600IOPS.

בקר Maxio Tech MAP1202

 

מבחני ביצועים

התקנת ה- SSD היא מאוד פשוטה, אתם יכולים להשתמש בקירור שייתכן וקיים עם לוח האם שלכם בדמות פלטת אלומיניום גדולה וזה גם הפתרון הרצוי. אם אין ללח האם שלכם פלטה כזאת, אז כדאי להשתמש בפלטה הכחולה שהגיעה עם הכונן. הייתי שמח אם היו מכלילים פלטת קירור נוספת בצבע נייטראלי יותר כמו שחור שיתאים יותר לרוב המפרטים.

מפרט המחשב בו הותקן ה- SSD:

PU AMD Ryzen 9 7950X
CPU Cooler Gamdias Chione M2
Motherboard Gigabyte X670E Aorus Master
LAN TP-Link PCIe TX401
GPU AMD Radeon RX 6800
RAM XPG Lancer DDR5 6000MHz 2x16GB
PSU Antec Signature 1300 Platinum

 

את הבחינות עשיתי עם מספר גדלי Working File, הראשונה היא עם 1GB שמהווה את גודל ברירת המחדל. יש לציין כי כל בדיקה רצה מספר פעמים על מנת לוודא שאין בבחינה סטייה כלשהי.

שימו לב בהתוצאות של ה- CrystalDiskMark כיצד הקצבים יורדים משמעותית ככל שאנחנו עולים עם גודל הקובץ לבדיקה.

 

 

 

 

סיכום

כונן ה- ADATA LEGEND 750 מביא לשולחן מה שהוא מבטיח בדפי השיווק. זה נכון שיש כונני Gen3 מהירים יותר, אבל הם ברוב המקרים גם יהיו יקרים יותר בכלל הכללת רכיב ה- DRAM. זה באמת חסרון מסויים שאין כאן DRAM, אבל מחפים על זה 350GB של מטמון SLC. כל עוד אתם לא צריכים לבצע כתיבות מרובות בנפחים גדולים של מעל 400GB (ובכל מקרה אין לכם יותר מידי אופציות בכונן בנפח של 1TB), אז הכונן יתאים לשימוש כללי וגם לגיימינג.

הטמפרטורות כאן נשמרו לנמוכות יחסית ונשארו מתחת ל- 45 מעלות במאמצי עבודה סינתטיים, דבר שתרם לכך שלא ראיתי שום Thermal Throttling. טוב שלוחית הקירור לא מגיעה כבר מודבקת, כי ראיתי כבר לא פעם שאנשים שברו את ה- PCB בנסיונות להסיר את הלוחית, ככה עומדת בפני הרוכשים האופציה להשתמש בלוחית קירור שקיימת עם לוח האם שלהם, רק הייתי שמח ללוחית נוספת בצבע שחור על מנת להתאים יותר לסגנון של רוב האנשים.

ה- ADATA LEGEND 750 היא אופציה מעולה אם אתם רוצים כונן SSD תקציבי, בעל ביצועים טובים, לא מתחמם ועם מטמון SLC גדול יחסית שהופך אותו לפרקטי בכל השימושים הנפוצים.

ניתן למצוא את כונן ה- ADATA LEGEND 750 בנפח 1TB במחיר של $70

 

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

15:00
  /  
23.11.2023
  
זיו רוזנפלד

1