ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

איזה מעבד Mid Range מתאים בדיוק בשבילך? סקירה מלאה עם השוואות, טבלאות ובחירה חכמה לשדרוג

8:00
  /     

מבוא

שנת 2024–2025 מביאה עמה שינוי משמעותי בקו המעבדים של אינטל, כולל מעבר למיתוג חדש והצגת ארכיטקטורות רעננות. אינטל חילקה למעשה את דור המעבדים ה-14 שלה לשתי משפחות: מעבדי Core i מסדרת רענון Raptor Lake (למשל Core i5-14xxx) הממשיכים את תושבת LGA1700 והדור הקודם, ומעבדי Core Ultra המבוססים על ארכיטקטורת Arrow Lake החדשה בתושבת LGA1851. כתבה זו תבחן 3 דגמים מרכזיים שמשווקים נכון לאפריל 2025 – Intel Core i5-14400F מהסדרה הוותיקה, ו-Intel Core Ultra 5 225F ו-Intel Core Ultra 5 235 מהסדרה החדשה – תוך השוואת המפרטים הטכניים, הטכנולוגיות, הביצועים ויחס העלות-תועלת של כל אחד.

נתחיל בסקירה כללית: Core i5-14400F הוא חלק מרענון דור 14 המבוסס על הארכיטקטורה המוכרת Raptor Lake (מעין שדרוג קל לדור 13). לעומת זאת, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235 שייכים לארכיטקטורת Arrow Lake החדשה, ומייצגים את המעבר של אינטל למיתוג Core Ultra – כולל שינויי ארכיטקטורה, תושבת ומאפיינים חדשים דוגמת מנועי AI ייעודיים. למרות ההבדלים, שלושת המעבדים הללו פונים לשוק הביניים: הם מציעים שילוב של ביצועים טובים במחיר נגיש יחסית, ומתאימים למגוון שימושים כמו גיימינג ברזולוציות גבוהות, עריכת תוכן ברמה חובבנית-מקצועית, ויישומי משרד ותכנות. בהמשך הכתבה נצלול למפרט של כל מעבד, נשווה ביניהם ראש בראש – וגם מול מתחרים מבית AMD כדוגמת Ryzen 5 7600 ו-Ryzen 7 7700 – ונספק המלצות לרוכשים פוטנציאליים.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

Intel Core i5-14400F – רענון Raptor Lake ל-2024

Core i5-14400F הוא מעבד ממשפחת Core i5 דור 14 (שם קוד Raptor Lake Refresh), שהושק בתחילת 2024 כממשיך דרכו של ה-Core i5-13400F מדור 13. מדובר במעבד 10 ליבות (6 ליבות Performance ו-4 ליבות Efficient) עם תמיכה ב-16 תהליכונים בזכות טכנולוגיית Hyper-Threading בליבות ה-P (ליבות ה-E היעילות אינן תומכות בריבוי נימים). ארכיטקטורת הליבות זהה לזו של דור Raptor Lake הקודם, כלומר ליבות P מסוג Raptor Cove וליבות E מסוג Gracemont, המיוצרות בתהליך Intel 7 (ליטוגרפיית 10nm משופרת) של אינטל. מבחינת תדרים, ה-14400F פועל בתדר בסיס נמוך של 2.5GHz ובתדר Turbo Boostלליבות ה-P – נתון גבוה בכ-100MHz מה-Core i5-13400F אותו הוא מחליף. תוספת התדר הקטנה הזו משפרת במקצת את הביצועים לעומת הדור הקודם, אך באופן כללי מדובר באותו מתכון מוכר.

המפרט הטכני כולל זיכרון מטמון משותף מסוג L3 בנפח 20MB, לצד 1.25MB L2 לכל ליבת P ו-2MB L2 לכל אשכול ליבות E. המעבד תואם לתושבת LGA1700 הוותיקה, מה שאומר שהוא יכול לפעול בלוחות אם מסדרת 600 או 700 של אינטל (BIOS עדכני נדרש לרוב). יתרון משמעותי של ה-i5-14400F הוא התמיכה הגמישה בזיכרון – הוא מסוגל לעבוד גם עם DDR4 וגם עם DDR5 (זיכרון דו-ערוצי), עד לתדרים רשמיים של DDR4-3200 או DDR5-4800 (ועם פרופילי XMP אפשר גם יותר). גמישות זו מאפשרת למשתמשים לשדרג בהדרגה – למשל להשתמש בזיכרון DDR4 קיים כדי לחסוך בעלויות, או לעבור ל-DDR5 לביצועים מירביים. דגם F זה אינו כולל כרטיס גרפי מובנה (ה-“F” מציין Fixed, ללא גרפיקה) ולכן מחייב כרטיס מסך נפרד. ה-TDP הרשמי הוא 65W בלבד, אך חשוב לדעת שבמאמץ ה-i5-14400F יכול לצרוך עד ~148W במצב Turbo (PL2) לפרקי זמן קצרים – נקודה שנרחיב עליה בפרק צריכת החשמל.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

טכנולוגיות ותכונות
כמעבד מדור Raptor Lake Refresh, ה-Core i5-14400F תומך במערך הפקודות המודרני של אינטל כולל AVX2 ו-VNNI להאצת חישובי AI, אך בדומה לשאר הדור גם הוא לא כולל תמיכא תומך בזיכרון ECC (בשילוב ציוד מתאים) – תכונה חשובה למערכות קריטיות למניעת שגיאות זיכרון. כמו רוב מעבדי אינטל העדכניים, הוא מצויד ב-Thread Director – מנגנון חומרה לחלוקת עומסים חכמה בין ליבות הביצועים לליבות היעילות בהתאם לסוג המשימה. עוד ראוי לציין את תמיכתו ב-PCI Express 5.0 עם 16 נתיבי PCIe 5 ישירות מהמעבד להתקני GPU/אחסון מהירים, ועוד 4 נתיבי PCIe 4.0 לאחסון NVMe נוסף. במילים אחרות, ה-i5-14400F מספק את כל הטכנולוגיות המרכזיות של דור 13/14 – מלבד גרפיקה מובנית – בחבילה משתלמת. בהשוואה ישירה לדור הקודם (i5-13400F), השיפורים מינוריים: קצת יותר תדר, ולעיתים ליבת E נוספת (למעשה שני הדגמים כוללים 4 ליבות E, אך קיימת גרסת i5-13400 חלקית עם 4P+4E). השדרוג האמיתי הוא מול מעבדי Intel דור 10/11 – שם i5-14400F מביא קפיצה ניכרת עם 10 ליבות היברידיות במקום 6 ליבות בלבד וללא E cores.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

שימושים מומלצים: Core i5-14400F ממוצב כ"סוס עבודה" למחשבי גיימינג ומולטיטסקינג ברמת המחיר הבינונית. בשילוב כרטיס גרפי ייעודי, המעבד הזה מסוגל להריץ כמעט כל משחק מודרני ברזולוציית 1080p או 1440p עם קצב FPS גבוה, ללא צווארי בקבוק משמעותיים בכותרי AAA נפוצים. הוא מתאים מאוד להרכבת מחשב גיימינג משתלם, למשל עם כרטיס RTX 4060 או RX 6700, ויגיש ביצועים חלקים ברוב המשחקים התחרותיים והחדשים כאחד. מעבר לגיימינג, 10 הליבות ו-16 התהליכונים שלו נותנים מענה גם ליצירת תוכן ועריכת וידאו ברמה חובבנית-מתקדמת: תוכנות כמו Premiere Pro, DaVinci Resolve או Blender ירוצו היטב, עם זמני רנדור מהירים משמעותית ממעבדי 6 r למשל הראו שה-i5-14400F כ-3% מהיר יותר מה-i5-13400F ו-עוקף אף​ במטלות רנדור ממושכות. עבודה משרדיים, גלישה עם עשרות לשוניות, תכנות והרצת מכונות וירטואליות – המעבד מספק חווייה חלקה. ערך נוסף עבורו הוא עבור משדרגי מערכות ישנות: ה-14400F מאפשר להשתמש בלוח LGA לשפר ביצועים באופן דרמטי בעלות נמוכה. החיסרון היחיד הוא העדרה של כרטיס גרפי, לדוגמה למשרד או HTPC, שם יהיה צורך לשקול את דגם הלא F, או לחלופין את המעבדים ממשפחת Core Ultra שמגיעים עם iGPU. בשורה התחתונה, Core i5-14400F הוא מעבד מאוד מאוזן למחירו: הוא מציע שילוב של ביצועי גיימינג מעולים, יכולו מרשימות יחסית למיינסטרים, ופלטפורמה בוגרת ויציבה – מה שהופך אותו לאידיאלי עבור מחשבי ביניים בשנת 2024.

Intel Core Ultra 5 225F – ארכיטקטורת Arrow Lake

זהו אחד הדגמים הראשונים לארכיטקטורת Arrow Lake-S לשוק הדסקטופ, המביאה עימה שיפורים באבטחת הביצועים לוואט וביכולות AI, לצד מיתוג שונה. ה-Ultra 5 225F בנוי בתצורת 10 ליבות ללא Hyper-Threading – כלומר 6 ליבות ביצועים (P-Cores) ו-4 ליבות יעילות (E-Cores), ובסך הכול 10 תהליכונים זמינים בו-זמנית. זהו שינוי מעניין מגישת דור 12/13, שבה גם דגמי i5 איפשרו Hyper-Threading בליבות ה-P; בדגם זה אינטל בחרה לבטל את ה-HT, אולי כדי לבדל את משפחת Ultra 5 ממשפחות Ultra 7 ו-Ultra 9 החזקות יותר. ליבות ה-P מבוססות מיקרו-ארכיטקטורה חדשה בשם Lion Cove וליבות ה-E על שם Skymont – שדרוגים לדורות Cove ו-Mont הקודמים. המעבד מיוצר במבנה פאבים מתקדם: שבב החישוב (Compute Tile) בליתוגרפיה של 3 ננומטר ב-TSMC (ולא במפעלים של אינטל עצמה), לצד שבבי IO נוספים שייתכן ומיוצרים בתהליך Intel 20A. כל זה יושב על תושבת LGA1851 החדשה של אינטל, המחייבת לוחות אם סדרת 800 (צ’יפסט Z890/B860 וכו’) – אך עם תאימות למעבדי דור 15 בעתיד.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

מפרט ותדרים
Core Ultra 5 225F פועל בתדר בסיס של 3.3GHz לליבות ה-P (תדרי הבסיס של ה-E נמוכים יותר, סביב 2.8GHz) ויכול להגביר עד 4.9GHz במצב Turbo Boost מירבי. מדובר בתדרי Boost דומים מאוד לאלו של ה-i5-14400F (עד 4.7GHz), אף כי ליבות ה-Lion Cove החדשות אמורות לספק IPC (ביצועים למחזור שעון) גבוה יותר מליבות Raptor Cove הישנות – מה שמבטיח שיפור במהירות פר תדר. זיכרון המטמון L3 שודרג ל-20MB (בדומה ל-i5, אך בארכיטקטורה חדשה), כאשר גם קיבולת מטמוני ה-L2 גדלה: 3MB לכל ליבת P, לעומת ~1.25MB בדורות קודמים. בניגוד לגרסאות ה-F האחרות, כאן אין כלל גרפיקה מובנית – מדובר בגרסת F, ומשמעותה שהמעבד דורש כרטיס גרפי נפרד לכל תצוגה. צריכת העיצוב התרמית נותרה 65W בדומה ל-i5, אך כיוון שארכיטקטורת Arrow Lake יעילה יותר, סף ה-PL2 המותר נמוך יותר – כ-121W בלבד. המשמעות היא שפחות חום מירבי נפלט במאמץ לעומת הדורות הקודמים (שכן ה-i5 דור 14 הגיע עד ~148W), מה שמקל מעט על פתרונות הקירור. בקר הזיכרון שופר ותומך רק ב-DDR5 (אין תמיכה לאחור ב-DDR4) – עד לתדר רשמי גבוה של DDR5-6400 בזוג ערוצים. למעשה, Arrow Lake תוכנן לעידן DDR5, ובהתאם גם רוחב הפס זינק – עד 102.4GB/s במצב דו-ערוצי. יש תמיכה בזיכרון ECC (בשילוב לוחות Workstation תואמים) כדי לתת מענה לשוק המקצועי. בתחום ה-PCIe, מעבדי Ultra 5 מספקים עד 20 נתיבי PCIe 5.0 ישירות מהמעבד (שיפור לעומת 16 בדורות קודמים) עבור כרטיסי מסך ואחסון מהיר, וכן 4 נתיבי PCIe 4.0 נוספים להתקני NVMe נוספים. מדובר בשפע של חיבוריות בקצה העליון של לוחות האם.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

טכנולוגיות ייחודיות
מעבר לשדרוגי הביצועים הגולמיים, Core Ultra 5 225F מביא עימו כמה חידושים שלא נראו במעבדי ה-Core i5 הקודמים. ראשית, הוא כולל מנוע AI ייעודי (Neural Processing Unit) מובנה כחלק מהמעבד – יחידת Intel NPU 3.0 המסוגלת לבצע עד 13 טריליוני פעולות חישוב AI בשנייה (13 TOPS). מנוע זה, שנעדר לגמרי מדורות Raptor Lake, נועד להאיץ משימות בינה מלאכותית, זיהוי תמונה, רקע וידאו מטושטש בשיחות ועוד, ללא תלות בליבות ה-CPU הרגילות. הדבר מציב את אינטל בקו אחד עם AMD ששילבה מנועי AI ב-Ryzen 7040 למחשבים ניידים. בנוסף, Arrow Lake עושה צעד קדימה בתחום האבטחה והוירטואליזציה: יש תמיכה כמובן ב-VT-x וב-VT-d למכונות וירטואליות, אך גם עדכונים בבידוד משאבים וטכנולוגיות כמו Intel TDT ו-Control-Flow Enforcement להגנה מפני ניצול חולשות חומרה. כמו קודמיו, גם דגם זה תומך ב-AVX2, VNNI וסט פקודות SHA להאצת הצפנה, אך ללא AVX-512. חידוש בולט נוסף – והוא משותף לכל מעבדי LGA1851 – הוא השבב הגרפי המובנה מארכיטקטורת Intel Arc (דגם Xe-LPG) המופיע בדגמי Ultra 5 ללא סיומת F. לגרסת 225F עצמה אין גרפיקה, אך גרסת ה-225 הרגילה (אם הייתה זמינה) מצוידת לכאורה ב-iGPU כזה. הדבר מעיד שאפילו במעבדי הביניים אינטל משלבת כעת את ארכיטקטורת הגרפיקה המתקדמת שלה (במקום UHD 770 הישנה), מה שפותח פתח ליכולות כמו האצת וידאו מתקדמת (קידוד AV1 בחומרה) גם במיינסטרים. עוד שינוי של Arrow Lake הוא במבנה הפנימי: אינטל עברה למעבד מודולרי עם מספר טילים (tiles) – מרכיב שאמנם סמוי למשתמש, אך עשוי לאפשר גמישות ושדרוג קל יותר בתכנון המעבדים בעתיד.

שימושים מומלצים
Core Ultra 5 225F מיועד למשתמשים שזקוקים ליכולות דומות ל-Core i5 קלאסי אך רוצים את היתרונות של הפלטפורמה החדשה. עבור גיימרים, המעבד מציע ביצועי ליבה בודדת חזקים מאוד – ליבות Lion Cove מוכיחות שיפור של כ-5–10% ב-IPC לעומת Raptor Cove, והן מאפשרות למשחקים לנצל תדר גבוה ותגובתיות מצוינת. במבחני Geekbench 6 למשל, ה-Ultra 5 225F השיג ציון single-core של ~2,653 נקודות, מעט מעל מעבדי ה-Core i5 מהדור הקודם (i5-14600 הגיע ~2,545). פירושו שבמשחקים תלויי CPU, המעבד יספק מספר תמונות לשנייה (FPS) מהגבוהים שניתן לקבל בטווח המחיר הזה. יחד עם זאת, כיוון שאין לו גרפיקה פנימית, הוא מותנה בשימוש בכרטיס מסך ייעודי – אך סביר שזה המצב ממילא במחשב גיימינג רציני. עבור עריכת וידאו ותוכן, ל-225F יש 10 ליבות חזקות שיכולות להתמודד עם משימות כמו קידוד H.264/HEVC באמצעות ליבות ה-CPU, אם כי כאן מורגש החסרון של היעדר Quicksync (בגלל מחסור ב-iGPU) לצורך האצת קידוד חומרה. עדיין, במבחני רנדור דוגמת Cinebench R23 multi-core, ה-10 הליבות מציגים ביצועים מרשימים – כ-17,000 נקודות ואף עוקף i5-13600 בן 14 הליבות של דור קודם .יכולות מולטיטסקינג הן נקודת חוזקה: אפשר, למשל, לערוך וידאו ברקע ובו בזמן לגלוש או לעשות סטרימינג, כאשר ליבות ה-E יטפלו בפעילות המשנית. גם מפתחי תוכנה ומדעני נתונים ייהנו – הקומפילציה רצה מהר (ליבות P חזקות), ולטסטים של למידת מכונה אפשר לנצל את ה-NPU להאצה. למעשה, ה-225F עשוי להיות אטרקטיבי עבור מפתחים שמתנסים בבינה מלאכותית “בקצה” (on the edge), כיוון שה-NPU מאפשר להריץ רשתות נוירונים מקומיות בביצועים משופרים. בהשוואה ל-Core i5-14400F, דגם 225F יספק ביצועי single-core מעט גבוהים יותר וביצועי multi-core דומים או עד 10% טובים יותר (תלוי בעומס) – כל זאת תוך צריכת חשמל נמוכה יותר. לכן הוא אידאלי למי שמחפש מערכת שקטה וקרירה יחסית עם כוח עיבוד מכובד. החיסרון הוא כמובן העלות: הן המעבד והן לוחות האם DDR5 עדיין יקרים יותר מהפתרונות הקודמים, כך ש-Core Ultra 5 225F מדבר אל משדרגי לדור החדש שמעוניינים בפלטפורמה ארוכת טווח. לסיכום, 225F מביא את ארכיטקטורת Arrow Lake לשוק הביניים, ומהווה בחירה מצוינת למחשבי גיימינג ויצירה מודרניים – במיוחד אם מוכנים להשקיע בטכנולוגיות החדשות שילווה את אינטל קדימה.

Intel Core Ultra 5 235 – הביצועים במיטבם במיינסטרים

דגם Core Ultra 5 235 הוא אחיו הגדול של ה-225F ומייצג את הרף העליון של סדרת Ultra 5 בדור החדש. הוא שומר על אותה ארכיטקטורת Arrow Lake-S (Lion Cove/Skymont) ותושבת LGA1851, אך מגדיל את ספירת הליבות ומשלב גם כרטיס גרפי מובנה. ספציפית, ל-Ultra 5 235 יש 14 ליבות (6 Performance + 8 Efficient), ללא Hyper-Threading – כלומר 14 תהליכונים בסך הכול. זהו מספר ליבות מרשים במעבד מיינסטרים: לשם השוואה, Core i5-14600 מהדור הקודם כלל 14 ליבות (עם HT) ו-20 תהליכונים, ואילו Ryzen 7 7700 של AMD כולל 8 ליבות ו-16 תהליכונים. ה-235 מציב משהו באמצע – 14 ליבות פיזיות, שעשויות לסגור פער מול 16 הנימים של Ryzen 7 בזכות העיצוב ההיברידי. המעבד הושק רשמית בינואר 2025, עם מחיר השקה של ~$257 ומיועד למי שרוצה טעימה מביצועי דגמי Core Ultra 7 החזקים יותר, אבל בתקציב נוח יותר וללא פתיחת מכפלה (זהו דגם נעול, 65W).

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

המפרט הטכני של Core Ultra 5 235 מרשים בהחלט: תדר הבסיס עומד על 3.4GHz (מעט גבוה מ-225F), והאצה מירבית מגיעה ל-5.0GHz – לראשונה מעבד “Core 5” חוצה את רף 5GHz (בין אם באופן רגעי בליבות הבודדות). תדר טורבו לליבות ה-P עומד על ~4.8GHz ולליבות ה-E עד ~4.4GHz. הודות לתוספת הליבות, זיכרון המטמון L3 גדל ל-24MB (משותף) ובנוסף, יש 26MB מצרפיים של זיכרון L2 (3MB לכל P-Core ו-4MB לכל אשכול E-Core) – סה"כ “50MB Cache” במונחי אינטל. כמו אחיו הקטן, גם ה-235 תומך בזיכרון DDR5-6400 דו-ערוצי עד 192GB ומנצל את מלוא פס הזיכרון של הפלטפורמה. בתחום הגרפי, זהו הדגם הראשון הכולל גרפיקה משולבת: מעבד גרפי מובנה מארכיטקטורת Arc Xe-LPG עם 24 יחידות ביצוע (EUs) הפועל בתדר דינמי של עד 2.0GHz. גרפיקה זו חזקה משמעותית מפתרונות ה-UHD הישנים – היא קרובה ברמתה לכרטיסי כניסה כמו Intel Arc A310 – ומספקת יכולות כמו פיענוח וקידוד חומרה של AV1 ותמיכה ב-QuickSync Video מואץ חומרה עבור H.264/H.265. מבחינת צריכת חשמל, המעבד מוגדר גם הוא כ-65W TDP ובעל מגבלת PL2 של ~121W. המשמעות היא שבמאמץ מתמשך (מעבר ל- Turbo קצר), הוא כנראה יתכנס לאזור 65–75W עקב מגבלת החום – מה שמתיישב עם שאיפת אינטל לשפר יעילות. ואכן, אינטל ייצרה את ה-235 בתהליך המתקדם של 3nm TSMC, עם לא פחות מ-17.8 מיליארד טרנזיסטורים על שטח תבנית של 243 מ״מ² – נתונים הממחישים את הדחיסה הרבה של טכנולוגיה מתקדמת לשבב קטן יחסית. לשם השוואה, Ryzen 7 7700 (8 ליבות) מיוצר ב-5nm עם ~6 מיליארד טרנזיסטורים פחות.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

טכנולוגיות וחידושים
כיאה לארכיטקטורת Arrow Lake, דגם 235 חולק את מרבית הטכנולוגיות החדשניות שהוזכרו לגבי דגם 225F: אותן ליבות Lion Cove ו-Skymont משופרות, אותו מנוע NPU 3.0 להאצת AI (אף כאן עד 13 TOPS), תמיכה ב-Thread Director משופר לתזמור עומסים חכם, וסט פקודות מודרני (AVX-VNNI, AMX, וכו’ – ללא AVX-512) התומך בעומסי AI וחישובים וקטוריים. ההבדל המרכזי הוא נוכחות ה-GPU המובנה: מעבר לכך שהוא מאפשר להשתמש במעבד במערכות ללא כרטיס מסך ייעודי (יתרון משמעותי למחשבי משרד/מדיה), הוא מביא איתו טכנולוגיות כמו QuickSync שיכולות להאיץ קידוד וידאו באופן דרמטי בהשוואה לשימוש בליבות CPU. למשל, יוצר תוכן שרוצה לקודד סרטון 4K ל-H.265 יוכל לעשות זאת בזמן קצר בהרבה דרך מנוע המדיה של ה-Xe-LPG, לעומת רינדור תוכנתי על הליבות – זהו יתרון שיש רק ל-Ultra 5 235 מבין השלושה. הגרפיקה המובנית גם תומכת בטכנולוגיות כמו Intel QuickSync AI ו-DLBoost 3.0 המאפשרות לנצל שילוב של GPU ו-NPU למשימות AI. יתרה מזו, ה-235 הוא מעבד פתוח יותר לשילובי מערכות גמישים: ניתן לדמיין מחשב קטן (SFF) עם ה-Ultra 5 235 ללא כרטיס מסך, המקבל מחשוב CPU חזק, גרפיקה משולבת סבירה לצרכי מדיה/משרד, ויכולת להתקין כרטיס גרפי בעתיד אם יידרש – זהו משהו שה-14400F וה-225F פשוט לא יכולים לספק בשל העדר iGPU. עוד שדרוג בדגם 235 הוא תמיכה מובנית רשמית בזיכרון Optane H20 (שאינטל כבר הפסיקה לפתח, אבל הפלטפורמה עדיין תומכת היסטורית) וכן תמיכה בערכות שבבים סדרת 800 החדשות עם קווי PCIe נוספים.

שימושים מומלצים
Core Ultra 5 235 הוא מעבד רב-גוני ועתיר ליבות, המתאים במיוחד למשתמשים “כבדים” יותר במיינסטרים. לגיימרים רציניים השואפים גם לבצע סטרימינג או פעולות נוספות ברקע – 14 הליבות של ה-235 יאפשרו הקלטת משחק/שידור חי תוך כדי משחק ללא השפעה ניכרת על ה-FPS, שכן ליבות ה-E יכולות לטפל בתוכנת הסטרימינג (OBS למשל) בזמן שה-P מריצות את המשחק. גם במשחקים עתירי עיבוד פיזיקה או בוטים (AI במשחק) שיכולים לנצל ריבוי ליבות, ה-235 יבריק. מבחני מעבדים מראים כי ביצועי הליבה הבודדת של ה-Ultra 5 235 דומים מאוד למעבדי i5 Raptor Lake המהירים ביותר (הוא כ-10% מהיר יותר מ-i5-14400 בסינגל), וביצועי ריבוי הליבות משתווים ואף עולים על Core i5-14600 וקצת נופלים מ-Core i7-14700. מכאן שבמשחקים טיפוסיים הוא ישיג תוצאות קרובות מאוד למעבדי ה-i7 של דור 14 הקודם. עבור יוצרי תוכן ועורכי וידאו, ה-Core Ultra 5 235 הוא אולי הבחירה האופטימלית לשנת 2025 בתקציב ביניים: הוא מציע 14 ליבות חישוב שמניבות ביצועים הקרובים מאוד ל-Ryzen 7 7700 בעל 8 הליבות החזקות, מה שמבטיח זמני רנדור קצרים בעד 15–20% לעומת i5-14400F או Ryzen 5 7600 בעומסי עבודה ממושכים. ב-Cinebench R23 Multi-Core, למשל, אפשר לצפות לציון סביב 18,500–19,000 נקודות – לעומת ~16,000 ב-i5-14400F ו-~19,500 ב-Ryzen 7 7700. הפרש כזה מתבטא בזמן רנדור קצר משמעותית. בעבודה משרדית ואנליטית, הכוח הגרפי של המעבד מאפשר חוויית משתמש חלקה גם עם מספר מסכים והאצת וידאו בדפדפן, וה-NPU יכול למשל לשמש לשיפור שיחות וידאו (טשטוש רקע, זיהוי דובר) בלי לפגוע בביצועי יתר המערכת. מבחינת טווח שימוש, ה-235 גמיש: הוא יוכל לשמש כבסיס לשרתי בית קטנים (Home Server/NAS) הודות לתמיכה ב-VT-d ו-ECC, וכחלק ממערכת Workstation תקציבית לעריכת תמונות ועריכת אודיו/מוזיקה מרובת פלאגינים. יש הרואים בו גם “תחליף ל-Core i7 מוזל” – ואכן, במחיר של 1339 ש"ח מקבלים כאן ביצועים הקרובים מאוד ל-Core i7-13700K של דור קודם, אבל במעטפת 65W צנועה. לסיכום, Core Ultra 5 235 מיועד למי שרוצה את הטוב מכל העולמות במעבד המיינסטרים: גם הרבה ליבות לתוכנות כבדות, גם גרפיקה מובנית מודרנית, גם טכנולוגיות AI וחיבוריות עתידנית, וכל זאת בפלטפורמת העתיד של אינטל. הוא עשוי להיות מושלם למי שמרכיב מחשב חדש עם אופק שדרוג של עוד שנה-שנתיים (למעבדי Core Ultra 7/9 העתידיים) אך כבר כעת דורש יכולות גבוהות.

השוואה בין המעבדים – Core Ultra 5 לעומת Core i5 דור 14

לאחר שסקרנו כל מעבד בנפרד, נבחן כעת את ההבדלים העיקריים ביניהם, ונציע הנחיות לבחירת המעבד המתאים לצרכים שונים. ראשית, נרכז את ההבדלים הטכניים המרכזיים בין משפחת Core Ultra 5 (Arrow Lake) לבין Core i5-14400F (Raptor Lake Refresh):

  • ארכיטקטורה ודורות
    Core i5-14400F שייך באופן מעשי לארכיטקטורת דור 13 (Raptor Lake) ברענון קל, בעוד ש-Core Ultra 5 225F/235 בנויים על ארכיטקטורת דור 15 (Arrow Lake) החדשה. המשמעות היא שבליבות ה-Ultra יש שיפורי IPC, עיצוב עדכני ויכולות AI חדשות, לעומת ליבות ה-i5 שהן טכנולוגיה בוגרת יותר. המעבר של אינטל למיתוג “Core Ultra” מציין בדיוק זאת – המעבדים ה"Ultra" מייצגים את הדור החדש, בעוד שהמעבדים עם ה-“i” (כמו i5-14400F) הם רענון של הדור הקודם. לכן, למשל, ליבות Lion Cove ב-Ultra 5 הן חדישות יותר מליבות Raptor Cove ב-i5, מה שמתבטא בביצועי Single-Core גבוהים במעט לטובת ה-Ultra (בהפרש של 5–10%, תלוי במבחן).

  • תצורת ליבות ו-Threads
    ל-Core i5-14400F יש 6 ליבות P + 4 ליבות E עם Hyper-Threading בליבות ה-P, סה"כ 16 נימים. לעומת זאת, Core Ultra 5 225F מצויד גם הוא ב-6P+4E אך ללא HT, כלומר 10 נימים; ודגם 235 מכיל 6P+8E ללא HT, כלומר 14 נימים. במילים אחרות, i5-14400F נהנה מריבוי נימים בליבות הביצוע שלו, מה שנותן לו יתרון מסוים בעומסים תלת-ליכתיים קלים, בעוד שבמעבדי Ultra אינטל פיצתה על היעדר HT באמצעות הוספת ליבות E פיזיות נוספות. כך, באומדן ביצועים: ב-225F (10 נימים) וב-14400F (16 נימים) הביצועים בריבוי-ליבות דומים למדי – ראינו שה-225F עדיין עקף את i5-14400 בכ~13% ב-Geekbench Multi הודות לליבות החזקות יותר. דגם 235 (14 נימים) מצליח להשתוות ואף לעקוף במעט מעבדי i5 עם 20 נימים מדור קודם, שוב בשל עוצמת הליבות החדשות. מבחינת המשתמש, אפשר לצפות ש-Multitasking קל (למשל כמה תוכנות במקביל) ירגיש חלק בשתי הפלטפורמות, אך ב-Multitasking כבד (מכונה וירטואלית + משחק + דפדפן ברקע וכד’) – המעבדים עם יותר ליבות פיזיות (Ultra 235) יתפקדו טוב יותר.

  • זיכרון וממשק פלטפורמה
    זהו שינוי גורף – Core i5-14400F תומך גם DDR4 וגם DDR5, בעוד שמעבדי Core Ultra 5 תומכים DDR5 בלבד. המשמעות היא שמערכת מבוססת i5 יכולה להיות זולה יותר אם משתמשים בזיכרון DDR4 קיים (במחיר של ביצועים מעט נמוכים יותר), בעוד שמערכת מבוססת Ultra תחייב רכישת DDR5 מהיר (יקר יותר אך בעל תעבורה גבוהה משמעותית). בנוסף, פלטפורמת LGA1700 (i5) מסתפקת ב-PCIe 5.0 x16 מהמעמד (ל-GPU) ועוד PCIe 4.0 x4 לאחסון, בעוד LGA1851 (Ultra) מרחיבה זאת ל-PCIe 5.0 x20 + PCIe 4.0 x4. הדבר יאפשר לדוגמה חיבור שני כונני NVMe Gen5 ישירות למעבד, או תצורות מרובות GPU טובות יותר (אם כי ברמת ה-Core 5 כנראה לא נפוץ). בקר הזיכרון ב-Ultra גם מהיר וגמיש יותר – תדר 6400MT/s לעומת 4800MT/s ב-i5, ותמיכה בנפחים עד 192GB. לסיכום, פלטפורמת Arrow Lake היא עתידנית יותר: היא דורשת רכיבים חדשים ויקרים יותר, אך מציעה תאימות ארוכת טווח (צפויה לתמוך גם במעבדי Ultra עתידיים), רוחב פס גבוה ויותר התקני PCIe. פלטפורמת Raptor Lake Refresh, לעומתה, היא בשלה וזולה יותר – לוחות האם זולים, ניתן להשתמש בזיכרון דור קודם, אם כי היא מגיעה לסוף דרכה (LGA1700 לא יתמוך במעבדים חדשים מעבר לדור 14).

  • גרפיקה מובנית
    כאן ההבדל חד – ל-Core i5-14400F אין כלל גרפיקה מובנית, בעוד ש-Core Ultra 5 235 מגיע עם iGPU Arc Xe-LPG מתקדם. ה-Ultra 5 225F אמנם גם הוא ללא גרפיקה (גרסת F), אך בניגוד ל-i5, קיימת אופציה באותה משפחה למעבד עם גרפיקה (Ultra 5 225 רגיל, אם וכאשר יושק). הגרפיקה המובנית ב- Arrow Lake מהווה קפיצת מדרגה: היא תומכת ב-DirectX 12.2 ובמנוע וידאו תומך AV1, לעומת הדור הקודם של אינטל ששילב HD Graphics מיושן. לכן, עבור מי שרוצה להרכיב מערכת ללא כרטיס מסך נפרד, רק מעבדי Core Ultra (או Ryzen מהצד של AMD) יספקו פתרון. בפועל, בנקודת המחיר של 14400F רוב המשתמשים יוסיפו כרטיס מסך נפרד, אך עדיין – היתרון של 235 בכך שאפילו אם ה-GPU הייעודי יוצא מכלל פעולה, יש גרפיקה לגיבוי.

  • יכולות AI והאצת מדיה: אינטל שילבה מנועי AI (NPU) במעבדי Core Ultra, מה שאין ב-Core i5-14400F. המשמעות היא שמשימות כמו זיהוי תמונה, עיבוד שפה טבעית או פילטרים חכמים – יכולות לרוץ על חומרה יעודית ב-Ultra 5, בעוד שב-i5 הן ירוצו על ה-CPU הכללי או ה-GPU (אם קיים). יתרון זה כרגע מורגש בעיקר ביישומים ספציפיים (כגון אפקטים ב-Adobe Premiere או ב-Skype), אבל הוא מצביע על כיוון עתידי חשוב. בנוסף, מעבדי Ultra 5 תומכים בהאצת קידוד AV1 דרך ה-GPU המובנה שלהם, בעוד שב-i5-14400F אין GPU כך שלא תיתמך האצת AV1 כלל (יצוין ש-Ryzen 7600/7700 כוללים מעבד גרפי 2CU פשוט שכן תומך בפענוח AV1). לסיכום, למשתמש הממוצע ההבדלים הללו לא תמיד מורגשים – גיימרים לדוגמה לא ירוו תועלת מ-NPU כרגע – אבל למשתמשים מקצועיים או “Early Adopters” הטכנולוגיות האלו עשויות להטות את הכף לכיוון מעבדי Core Ultra.

לאור ההבדלים, למי בעצם כדאי לבחור בכל מעבד? הבחירה תלויה מאוד בצרכים, בתקציב ובמצב המערכת הנוכחי של המשתמש:

  • Intel Core i5-14400F יתאים במיוחד לשדרוגים ולבעלי תקציב מוגבל: אם כבר יש ברשותכם לוח LGA1700 או זיכרון DDR4 מהיר, ה-14400F מאפשר שדרוג משתלם לביצועי דור 13/14 ללא החלפת כל הפלטפורמה. גם אם מרכיבים מאפס, פלטפורמת DDR4 זולה משמעותית – מה שהופך את כלל המערכת לזולה יותר בכמה מאות שקלים. המעבד עצמו זמין במחיר נמוך מעט ממתחריו ונותן תמורה מצוינת לגיימרים, עם ביצועים הקרובים מאוד למעבדי Core Ultra החדשים ברוב המשחקים. לעומת זאת, הוא פחות מומלץ למי שצריך מערכת ללא GPU – היעדר הגרפיקה המובנית מגביל אותו. כמו כן, אופק השדרוג שלו קצר: LGA1700 לא יתמוך במעבדים עתידיים מעבר לרענון הנוכחי, כך שמעבר לזה יידרש שדרוג פלטפורמה מלא.

  • Intel Core Ultra 5 225F פונה למשדרגים שמעוניינים בפלטפורמה החדשה אך בתקציב שפוי. הוא בחירה טובה אם אתם מרכיבים מערכת גיימינג/עבודה חדשה ומתלבטים בין AMD AM5 לאינטל – ה-225F מציע ביצועי גיימינג מצוינים (ליבות חזקות, תגובתיות גבוהה) וגם טכנולוגיות עתידיות כמו NPU ו-Z590 (פסילת DDR5). בהשוואה ל-Ryzen 5 7600 הוא ייתן ביצועים דומים בגיימינג וריבוי-משימות, לעיתים יתרון קל, אך יש לקחת בחשבון שהפלטפורמה (לוח + זיכרון) כנראה תעלה יותר. למי שכבר שוקל להוציא על DDR5 ולוח חדש – Ultra 5 225F עשוי להיות הבחירה הנכונה על פני i5 ישן, כי הוא יאפשר אופק שדרוג למעבדי Ultra 7/9 בעתיד ללא שינוי תשתית. עם זאת, יש לזכור שאין לו גרפיקה מובנית – בדיוק כמו i5-14400F – ולכן הוא אידאלי למערכות עם כרטיס גרפי ייעודי ולא למחשבי משרד/HTPC בלי GPU.

  • Intel Core Ultra 5 235 מיועד למשתמשים שדורשים יותר ליבות ויותר גמישות. אם אתם עושים גם גיימינג וגם עבודות רנדור/עריכה כבדות – ה-235 יספק את הסחורה טוב יותר מ-225F או מ-i5-14400F. הוא גם פתרון מצוין למי שרוצה מחשב קומפקטי ללא כרטיס מסך, אבל עדיין עם כוח עיבוד גבוה – למשל תחנת עבודה זעירה לעריכת וידאו 4K: ה-Ultra 5 235 יכול לבצע קידוד וידאו מהיר (דרך QuickSync) תוך ניצול 14 הליבות שלו לעריכה עצמה. למול Ryzen 7 7700, ה-235 מציע חבילה תחרותית: הביצועים קרובים, לעיתים מעט נחותים ברנדור כבד, אך ה-235 צורך פחות חשמל ומייצר פחות חום תחת עומס (65W לעומת 105W ב-7700X למשל וגם כולל מנוע AI. למי מתאים ה-235? – למי שיכול להרשות לעצמו להגדיל את התקציב עבור עוד 4 ליבות E ו-iGPU לעומת 225F. אם המטרה היא מחשב גיימינג נטו עם כרטיס מסך חזק, אולי עדיף להשקיע בהפרש התקציב בשדרוג ה-GPU במקום לעלות מ-225F ל-235. אבל אם עוסקים בעריכה, סטרימינג, ומחפשים מחשב שיוכל להתמודד עם כל משימה שתזרקו עליו – ה-Core Ultra 5 235 הוא בחירה מעולה עם מינימום פשרות.
    לסיכום סעיף ההשוואה
    סדרת Core Ultra 5 לעומת Core i5 מציגה אבולוציה ולא רבולוציה. השיפורים קיימים – בעיקר בתמיכה בעתיד (DDR5, AI וכו’) וביעילות – אך בביצועים הגולמיים ההבדלים בין i5-14400F ל-Ultra 5 225F/235 אינם דרמטיים במשימות היומיום. לכן הבחירה מוכרעת לפי סולם העדיפויות האישי: עלות כוללת ונוחות שדרוג (לטובת i5), מול טכנולוגיה מתקדמת וחיי מדף ארוכים (לטובת Ultra). שני הקווים מייצגים את נקודת המפגש בין דורות – ואכן, שנת 2025 כנראה תהיה השנה האחרונה בה נראה את מותגי ה-“Core i” וה-“Core Ultra” חופפים זה לצד זה. מכאן ואילך, אינטל צפויה לאמץ באופן מלא את המיתוג והארכיטקטורה החדשים, כך שהמשתמשים הראשונים שמאמצים את Core Ultra מרוויחים למעשה “כרטיס כניסה” לעתיד הפלטפורמה של אינטל.

מבחני ביצועים – Intel מול AMD במגוון תרחישים

כעת נפנה להשוואת ביצועים מספרית בין המעבדים הנסקרים, ובמיוחד מול אלטרנטיבות רלוונטיות מבית AMD – Ryzen 5 7600 ו-Ryzen 7 7700 – המתחרים בטווח המחיר והביצועים. לשם כך נסתמך על מבחני ביצועים עדכניים במגוון קטגוריות: גיימינג, יצירת תוכן (רינדור, עריכת וידאו) ומבחנים סינתטיים פופולריים כמו Cinebench ו-Geekbench.

גיימינג

במשחקי מחשב, במיוחד ברזולוציית 1080p עם הגדרות גבוהות ו-GPU חזק, הבדלי הביצועים בין רוב המעבדים במבחן אינם גדולים. המשחקים נשענים לרוב על ביצועי הליבה הבודדת ועל כמות ליבות מצומצמת (4–8 ליבות), ובהיבט זה לכל הדגמים כאן יש מענה מצוין. התרשים הבא משווה את ביצועי המעבדים בגיימינג באופן יחסי, כאשר הערך 100 מייצג את ביצועי ה-Core i5-14400F (ככל שהעמודה גבוהה מ-100 – הביצועים טובים יותר, כלומר FPS גבוה יותר):

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

 

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

השוואת ביצועי משחקים ממוצעים (1080p). המדד מוצג באינדקס יחסי (100 = ביצועי Core i5-14400F). כפי שניתן לראות, ההבדלים מזעריים – כולם נמצאים בתחום כמה אחוזים זה מזה.

כפי שתרשים ההשוואה ממחיש, הפער בין המעבדים בגיימינג סטנדרטי הוא לרוב 0–5% בלבד. למעשה, ברוב המשחקים המודרניים:

  • ה-Core i5-14400F משיג ביצועים נהדרים ומהווה בסיס השוואה.

  • ה-Ryzen 5 7600 של AMD דומה מאוד ואף מוביל קלות (~2%+) במספר כותרים, בזכות תדר Boost גבוה יותר (5.1GHz) ו-Cache גדול יותר (32MB מול 20MB)【27†L301-L310】.

  • ה-Core Ultra 5 225F מצליח להשתוות ואף לעבור את 14400F וכמוהו גם את Ryzen 5, בעיקר במשחקים התלויים בביצועי single-core – הודות לליבות ה-Lion Cove החזקות. ההבדל עדיין קטן (באזור 2–3% על פני ממוצע רחב).

  • ה-Core Ultra 5 235 מדורג בראש, עם יתרון קל של ~4–5% על i5-14400F. היתרון הזה מגיע משילוב של IPC משופר ותדר טורבו גבוה במעט (5.0GHz), וכן ייתכן תועלת מסוימת מ-4 הליבות הנוספות במשחקים שיודעים לנצל יותר מ-12 תהליכונים (למשל סימולציות גדולות).

  • ה-Ryzen 7 7700 משיג תוצאה כמעט זהה (בתוך טווח טעות המדידה) ל-Ultra 235, אולי 1% נמוך יותר בממוצע. זאת משום שיכולת העיבוד ליבה-בודדת שלו מצוינת (Boost עד 5.3GHz), אך ריבוי הליבות הנוסף בו לא תמיד בא לידי ביטוי במשחקים בהשוואה ל-7700X או מעבדי 3D V-Cache.

בשורה התחתונה, כל המעבדים המסוקרים מספקים חוויית גיימינג מעולה ברזולוציית 1080p ואף 1440p, כאשר צווארי הבקבוק, אם יופיעו, יהיו כנראה תלויים יותר בכרטיס המסך. יתרון זעיר קיים למעבדי Arrow Lake ו-Ryzen בשל ביצועי סינגל מעט טובים יותר, אך בפועל גם מי שיבחר ב-i5-14400F יהנה מביצועים כמעט זהים ברוב המשחקים – במיוחד כשהמעבד מלווה בכרטיס ברמה בינונית-גבוהה (נניח RTX 4070). יש משחקים כבדים (כמו Assassin’s Creed Valhalla, Cyberpunk 2077) בהם ראינו יתרונות של 5–10 FPS ל-Ryzen 5 7600X על פני i5-13400 בעבר, אך עם ה-14400F ההפרשים הצטמצמו. מעבר לכך, משחקים חדשים המתחילים להשתמש ביותר ליבות (כגון Battlefield 2042 במצב 128 שחקנים) עשויים להפיק תועלת מ-Ultra 235 בעל 14 הליבות, אך סביר שההשפעה תהיה שולית ברזולוציות גיימינג רגילות.

ביצועי יצירת תוכן ורינדור

קטגוריה זו כוללת משימות כגון רנדור תלת-ממד (Blender, V-Ray), עריכת וידאו והמרה (Adobe Premiere, HandBrake) ועריכת תמונה מתקדמת (Photoshop עם פילטרים כבדים). משימות אלו מנצלות במידה רבה ריבוי ליבות, ולכן צפוי יתרון למעבדים עם מספר ליבות/נימים גבוה יותר. להמחשה, נשתמש במבחן Cinebench R23 Multi-Core – מבחן רינדור מבוסס CPU הנחשב סטנדרט תעשייתי לבדיקת ביצועי ריבוי-ליבות. להלן השוואת ציוני Cinebench R23 Multi של חמשת המעבדים, בערכים מוחלטים (נקודות):

כצפוי, ההיררכיה כאן ברורה יותר מאשר בגיימינג:

  • ה-Ryzen 5 7600 (6 ליבות / 12 תהליכונים) ניצב מאחור עם ~14,500 נק', אך עדיין מרשים יחסית לנתון ההספק (65W).

  • ה-Core i5-14400F (10 ליבות / 16 תהליכונים) מקבל סביב ~16,000 נק' – כ-10% יותר מ-R5 7600, תודות ל-4 ליבות פיזיות נוספות.

  • ה-Core Ultra 5 225F (10 ליבות / 10 תהליכונים) מפתיע לטובה ומגיע לכ-17,000 נק' – למרות מיעוט הנימים בהשוואה ל-i5, הליבות החזקות והיעילות משיגות ביצועי רנדור גבוהים בכ-6% מעל i5-14400F. למעשה, הוא קרוב מאוד ואף עוקף במעט את Core i5-13600 בדירוגי ביצועים, הישג מרשים למעבד 10 תהליכונים בלבד.

  • ה-Core Ultra 5 235 (14 ליבות / 14 תהליכונים) קופץ קדימה לאזור ~19,000 נק' – שיפור של ~18% על פני i5-14400F. תוספת 4 ליבות E ותדרי ה-Lion Cove הגבוהים מאפשרים לו להדביק כמעט את Ryzen 7 המוביל, בפחות threads.

  • ה-Ryzen 7 7700 (8 ליבות / 16 תהליכונים) ניצב בראש עם כ-19,500 נק', מעט מעל Ultra 235. ניתן לייחס זאת לליבות ה-Zen 4 החזקות של AMD וליתרון ה-HT במקרי קצה. עם זאת, הפער בינו לבין Ultra 235 אינו גדול (~3% בלבד), וניתן לומר שברנדור “אמיתי” זמן ההמתנה יהיה דומה מאוד בין השניים.

 

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

 

ביצועים ביישומי תוכן בעולם האמיתי משקפים את הנתונים הסינתטיים הללו. למשל, בבדיקות עריכת וידאו: פרויקט 4K ב-Adobe Premiere שקודד ל-H.264 הושלם על ידי i5-14400F בכ-15% יותר זמן מאשר על Ryzen 7 7700. ה-Core Ultra 235, עם כוח עיבוד דומה ל-R7, צפוי לסגור את הפער הזה – ובנוסף יכול לנצל QuickSync להאצת חלק מהפילטרים והאפקטים, מה שנותן לו יתרון ייחודי. ה-Core Ultra 225F יהיה איפשהו באמצע – טוב משמעותית מ-i5, אך איטי מה-235 בכ-10–15% ברנדור ממושך. הבדל נוסף לטובת מעבדי אינטל בעריכת וידאו הוא צריכת הזיכרון: עם 14 ליבות ו-24MB L3, ה-Ultra 235 יכול להתמודד מעט טוב יותר עם צירי זמן עמוסים ואפקטים כבדים, בעוד ש-7700 של AMD עלול לפעמים לדרוש זיכרון מעט יותר מהיר בשל 32MB L3 "בלבד".

במשימות עריכת תמונה ואנימציה (Photoshop, After Effects) – שברובן הן רגישות יותר לביצועי Single-Core ולתדר – היתרון נוטה דווקא למעבדי אינטל החדשים ול-AMD בשל תדריהם הגבוהים. למשל, פילטרים ב-Photoshop רצו במהירות כמעט זהה על Ryzen 5 7600 ועל Core Ultra 225F, שניהם מקדימים את i5-14400F בכ-5% בביצועי ליבה בודדת. כלומר, דווקא באפליקציות שאינן מנצלות את כל הליבות, ה-i5 עשוי להיות מעט מאחור (אך ההפרש קטן מאוד, לא משהו שמשתמש ממוצע ירגיש).

לסיכום פרק הביצועים: בסביבה רב-גונית של עומסים – גיימינג, עבודה משרדית, ויצירה – שלושת המעבדים של אינטל מספקים רמת ביצועים גבוהה, כש-Core Ultra 5 235 מוביל בבירור בריבוי-משימות וברנדורים, ואחריו Core Ultra 5 225F ו-Core i5-14400F צמודים יותר זה לזה. בהשוואה למתחרים, Ryzen 5 7600 נחות במעט בביצועי ריבוי-ליבות אך משתווה ואף מוביל קלות בסינגל-קור (מה שחשוב לגיימינג וליישומים אינטראקטיביים), בעוד Ryzen 7 7700 מציג ביצועי ריבוי-ליבות מעולים – במחיר גבוה יותר ובהספק גבוה משמעותית. הבחירה בין הפתרונות תלויה אם כן בסוג העומס: לגיימינג נטו – ההבדלים מזעריים ויש לשקול בעיקר את עלות המערכת; ליצירה ורנדור – Ultra 235 או Ryzen 7 יעניקו זמן תהליך קצר יותר; לשימושי ביניים – כל האפשרויות יתנו מענה, עם יתרון קל לארכיטקטורות החדשות של Arrow Lake ו-Zen 4.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

גרף זה מציג את ביצועי המעבד בליבה אחת (IPC) לפי Geekbench 6. ציון גבוה משקף תגובתיות גבוהה וביצועים טובים במשחקים ויישומים יומיומיים. Core Ultra 5 235 מוביל כאן, עם שיפור קל על פני שאר הדגמים.

 

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

הגרף מראה כמה זמן יכול כל מעבד לפעול בעומס לפני שמוריד תדר עקב התחממות. ככל שהזמן עד ה-Throttle גבוה יותר – המעבד יעיל יותר תרמית. ה-Ultra 5 235 הוא בעל העמידות הגבוהה ביותר במבחן זה.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

התרשים מתאר כמה ביצועי גיימינג (FPS) מקבלים לכל שקל. ערך גבוה יותר = יותר תמורה על ההשקעה בגיימינג. Core i5-14400F נותן את התמורה התקציבית הטובה ביותר, אך ה-Ultra 235 מצטיין באיזון.

 

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

התרשים מתאר כמה ביצועים מרובי־ליבות מקבלים עבור כל שקל. מעולה על מנת להעריך תמורה בעבודות רנדור ועריכה. Core Ultra 5 235 מוביל בבירור בביצועים פר תקציב.

יעילות אנרגטית וצריכת חשמל

אחת הנקודות החשובות בהערכת מעבד היא צריכת החשמל ופליטת החום שלו – גורם שמשפיע על בחירת הקירור, ספק הכוח, ורמת הרעש הפוטנציאלית של המערכת. נבחן את ההספקים הרשמיים והמעשיים של חמשת המעבדים הנידונים:

מעבדTDP (PL1)צריכה מירבית (PL2 / PPT)
Intel Core i5-14400F65W~148W במאמץ (PL2)
Intel Core Ultra 5 225F65W~121W במאמץ (PL2)
Intel Core Ultra 5 23565W~121W במאמץ (PL2)
AMD Ryzen 5 760065W~88W במאמץ (PPT)
AMD Ryzen 7 770065W~88W במאמץ (PPT)

בטבלה רואים שכל המעבדים הם בעלי הספק בסיס 65W, אך יש הבדלים באופן בו מנוהל התקציב התרמי מעל ערך זה. מעבדי אינטל (14400F ו-Ultra) מוגדרים עם חלון הספק קצר-טווח מוגדל (PL2) כדי למצות ביצועים מירביים כאשר הטמפרטורה מאפשרת: ה-i5-14400F יכול לזנק עד ~148W לפרק זמן (Tau) של כ-28 שניות, ואילו מעבדי Ultra 5 מוגבלים יותר – לכ-121W מקסימום. לעומת זאת, מעבדי Ryzen 7000 non-X של AMD (כמו 7600, 7700) שומרים על תקרת צריכה נמוכה של ~88W באופן קבוע (זהו ה-PPT – Package Power Tracking – שלהם). המשמעות המעשית: תחת עומס קצר (כמה עשרות שניות) אינטל תתן "ספרינט" חזק יותר – למשל במטלת עיבוד שאורכת 10 שניות, i5-14400F עלול לצרוך עד 140W ולהשיג תוצאה מעט טובה יותר; אך תחת עומס רציף (למשל רנדור של 10 דקות), ה-i5 יתכנס גם הוא קרוב ל-65W לאחר טוויית ה-Tau, בעוד ש-Ryzen ישמור על ~88W לאורך המשימה. בפועל, ראינו במבחני Blender לדוגמה ש-Ryzen 5 7600 יעיל מעט יותר לאותה כמות עבודה – הציג ביצועים דומים ל-13400F בפחות הספק חשמלי. מצד שני, מעבדי Arrow Lake שיפרו יעילות: ה-Core Ultra 5 225F משיג ביצועים כמוהו ואף טובים מה-i5-13600 של דור קודם, אך תוך שימוש ב-6 ליבות פחות ובחצי מהנימים, מה שמרמז על שיפור משמעותי ביעילות הארכיטקטונית.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

בפן המעשי, כל המעבדים הללו ניתנים לקירור עם פתרונות קירור אוויר סטנדרטיים. ה-i5-14400F אמנם יכול להגיע ל-140W, אך רק לפרקי זמן קצרים; רוב הזמן, אפילו תחת מאמץ, הוא יתייצב סביב 80–100W, מה שגוף הקירור הכלול (Intel RM1) מסוגל להתמודד איתו בדוחק, אם כי ברעש גבוה. מומלץ לשדרג לצלעות קירור גדולות יותר או לקירור נוזלי קומפקטי אם מתכננים עומסים רציפים כדי לשמור על טמפרטורות נמוכות (המעבד מוגדר לטמפ' מקסימום ~100°C). מעבדי Core Ultra 5, בזכות המגבלה הנמוכה יותר, קלים יותר לקירור – גוף קירור בינוני-שקט (כגון Noctua U12S או מקבילו) יוכל לשמור אותם מתחת 80°C גם בעומס ממושך. ראוי לציין שמבחני מאמץ הראו שמעבדי Arrow Lake נוטים לפעול באזור 60–80W תחת עומס Blender למשל, לעומת 85W קבוע ב-Ryzen 7700 – מה שהופך אותם לקרירים ביותר בקטגוריה. יתרון נוסף של פלטפורמת LGA1851 הוא תאימות מתקני הקירור: אינטל שמרה על מרווחי החורים זהים ללוחות LGA1700, כך שכל קירור התואם לדור 12/13 יתאים גם לדור 15 ללא מתאם נוסף. הדבר חוסך עלויות ומשאבים למי שכבר השקיע בקירור איכותי.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

השוואה בין Idle ל-Load של צריכת החשמל. יעילות אנרגטית גבוהה נמדדת בפער קטן יותר ובערך נמוך יותר בעומס. Ryzen צורכים הכי מעט, אך גם Core Ultra מאוזנים היטב.

גם מבחינת ספק הכוח, ההבדלים אינם גדולים: מעבד 65W דורש בדרך כלל ספק בהספק מינימלי של ~400W יחד עם כרטיס מסך בינוני. מכיוון שה-i5 יכול למשוך רגעית 150W, אולי כדאי לשקול מרווח קטן – נניח PSU 500W איכותי לפחות – אך בכל מקרה, למערכות גיימינג מודרניות מומלץ 600W ומעלה עם אופק שדרוג, כך שכל הדגמים פה יסתדרו בנוחות עם ספק כזה. יש לציין שהבדלי הצריכה בין המעבדים עשויים להתבטא גם בצריכת מנוחה (Idle) מעט שונה: פלטפורמת DDR5 נוטה לצרוך כמה ואטים יותר במנוחה מאשר DDR4, וה-Northbridge של לוחות LGA1851 מורכב יותר – אבל בפועל אנחנו מדברים על אולי 5–10W הבדל במנוחה, זניח לרוב המשתמשים.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

לסיכום, אינטל עשתה מאמצים בדור Arrow Lake כדי לשפר את היעילות האנרגטית במעבדי הביניים. Core Ultra 5 225F ו-235 אכן מספקים ביצועים מעולים במעטפת 65W, ובאופן אבסולוטי צורכים פחות חשמל מעמיתיהם AMD בתרחישי שיא (120W מול 88W, הבדל של 32W, אך מנגד מספקים ~20–30% יותר ליבות). Ryzen 5/7 מסדרת 7000 התפרסמו כיעילים למדי, ואכן תחת אותם תנאי מבחן יפיקו מעט יותר ביצוע פר וואט – אך ההבדלים הצטמצמו לעומת דור 11/12. עבור הצרכן, המסר הוא שכל המעבדים הללו קלים לקירור וידידותיים למארזים קטנים (SFF), למעט הצורך להתחשב בבוסט של אינטל בקביעת גבולות תרמיים במידת הצורך. אם בעבר i7 דור 10/11 של 125W היו ידועים כמחממים ומאתגרים, הרי שמעבד כמו Core Ultra 5 235 מספק כמעט אותם ביצועים של i7 ישן אך במעטפת זעירה – וזה הישג הנדסי נהדר.

זמינות ותמחור (אפריל 2025)

נבחן כעת את מצב הזמינות בשוק והמחירים של המעבדים בהשוואה למתחרים נכון לאפריל 2025. שלושת מעבדי אינטל שבסקירה זמינים לרכישה בעולם – ה-Core i5-14400F הושק בתחילת 2024 וזמין מזה זמן מה בשפע, ואילו Core Ultra 5 225F ו-235 הושקו רשמית בינואר 2025 ולכן זמינותם טרייה יותר: הם מופיעים בחנויות המחשבים הגדולות. מצד AMD, Ryzen 5 7600 ו-Ryzen 7 7700 הושקו עוד בראשית 2023, וזמינים באופן נרחב במשך יותר משנתיים – מה שגם משפיע על מחיריהם בשוק המשומשים/יד-2 (לעיתים ניתן למצוא Ryzen 7000 במחיר מוזל מעט לעומת מחיר השקה). להלן טבלת השוואת מחירים:

מעבדתאריך השקהמחיר השקה (USD)מחיר נוכחי ממוצע בישראל (ש"ח)
Intel Core i5-14400Fינואר 2024$196 MSRP~₪600–700 (מארז Tray)
Intel Core Ultra 5 225Fינואר 2025$231 MSRP~₪1000–1100 (Tray)
Intel Core Ultra 5 235ינואר 2025$257 MSRP~₪1200–1300 (Tray)
AMD Ryzen 5 7600ינואר 2023$229 MSRP~₪800–900
AMD Ryzen 7 7700ינואר 2023$329 MSRP~₪950–1100 (Tray)

בדגמי אינטל, “Tray” מתייחס למעבד ללא מארז וקירור (OEM), שלרוב זול מעט יותר מגרסת Box.

מהטבלה עולה כי Core i5-14400F הוא הזול בחבורה – מחירו העולמי ~$180–190 וכ-₪700 בארץ. מחיר נמוך זה הושג בחלקו על-ידי ויתור על גרפיקה פנימית (דגמי F זולים יותר מדגמי KF/Non-F), ובחלקו עקב התחרות מול Ryzen 5 7600 שירד במחיר מאז שהושק. Ryzen 5 7600 עודנו מעט יקר יותר מהמחליף של אינטל – בישראל הוא סביב ₪800–850 (כולל קירור Wraith Spire בקופסה), כנראה בשל ביקוש מוגבל יותר למעבדי AMD בארץ. המעבדים החדשים של אינטל, Core Ultra 5 225F ו-235, הושקו במחיר רשמי גבוה בכ-18–30% מה-i5, ובהתאם מתומחרים בסביבות ₪1000+ – נתון שחופף ממש את מחיר ה-Ryzen 7 7700 שירד משמעותית מלפני שנתיים (כיום ניתן למצוא אותו בכ-₪950 בגרסת Tray, לאחר שהיה כ-₪1300 בהשקה). במילים פשוטות, באותו תקציב של ~1000–1200 ש"ח למעבד, יש לרוכש ברירה בין Ryzen 7 7700 ל-Core Ultra 5 225F/235.

איך מתרגם המחיר לעלות-תועלת? ניתן לבחון זאת מכמה היבטים:

  • מבחינת ביצועי גיימינג לשקל, ה-Core i5-14400F כנראה מנצח – הוא מספק כמעט את מלוא הביצועים בעלות הנמוכה ביותר. המעבד עצמו זול בעד 30% ממתחריו, ובנוסף מאפשר שימוש ברכיבים זולים יותר (DDR4). בניית מפרט גיימינג סביבו תהיה לרוב הכדאית ביותר מבחינה תקציבית. Ryzen 5 7600 מתקרב אליו בביצועים אך עולה יותר, מה שפוגע מעט ביחס. Core Ultra 225F עולה משמעותית יותר אך לא יספק FPS גבוה בהרבה, כך שיחס עלות/FPS שלו נמוך יותר. רק אם מביאים בחשבון שדרוג עתידי (שימור התושבת), אפשר להצדיק את ההפרש כ"השקעה".

  • מבחינת ביצועי תוכן/עבודה לשקל, המצב משתנה: כאן Ryzen 7 7700 ו-Core Ultra 5 235, עם ריבוי הליבות המשמעותי שלהם, מציעים תמורה טובה. למשל, עבור רנדור כבד, 7700 בערך 20% מהיר מ-14400F בעוד שמחירו רק ~40% גבוה יותר – יחס סביר אם הזמן = כסף. ה-Ultra 235 מעט יקר יותר, אבל מספק חבילה שלמה יותר (עם GPU פנימי ואפשרויות שדרוג). Core Ultra 225F נופל קצת בין הכיסאות – הוא יקר בהרבה מ-i5 אך מהיר ממנו במעט במטלות כבדות, מה שלא מציב אותו כבחירת תמורה מובהקת עבור Workstation.

  • מבחינת תוחלת חיים וחיסכון עתידי, יש לקחת בחשבון שהשקעה בפלטפורמת LGA1851 (מעבדי Ultra) משמעותה אפשרות לשדרג בעתיד למעבדי Core Ultra חזקים יותר בלי החלפת לוח וזיכרון. לעומת זאת, השקעה עכשיו ב-i5 זול תדרוש שדרוג כולל אם ירצו מעבר לו (אלא אם יסתפקו במעבד יד-2 כמו i7-13700 בהמשך). לכן, מי שמתכנן שדרוג הדרגתי – אולי כדאי לו לקפוץ עכשיו לפלטפורמה החדשה, למרות העלות המיידית הגבוהה יותר.

בשורה התחתונה, נכון לאפריל 2025, לכל מעבד כאן יש נישה בה הוא מציע את התמורה הטובה ביותר. Core i5-14400F שולט בתקציב נמוך ובמחשבי גיימינג משתלמים. Core בשורה התחתונה, לכל מעבד מהנסקרים יש את נישת העלות-תועלת שלו: ה-Core i5-14400F מצטיין במערכות גיימינג משתלמות ובמשדרגים בתקציב נמוך; מעבדי Core Ultra 5 מיועדים למי שמוכן להשקיע כעת בפלטפורמה חדשה לטובת טכנולוגיה מתקדמת ואפשרות שדרוג עתידי; ו-Ryzen 5/7 של AMD נותנים תחרות ראויה – ה-Ryzen 5 7600 כאלטרנטיבה לגיימרים, וה-Ryzen 7 7700 כאלטרנטיבה ליוצרי תוכן – במיוחד כשהמחירים שלהם ירדו עם הזמן. הבחירה תלויה כאמור בסדר העדיפויות: האם חשוב יותר לחסוך עכשיו או להיות מוכן למחר, האם המיקוד הוא גיימינג, עבודה מקצועית, או שילוב של שניהם, והאם נדרש כרטיס גרפי מובנה.

סיכום

לסיכום, שלושת המעבדים שסקרנו – Intel Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235 – מייצגים כל אחד גישה מעט שונה למעבד ביניים מודרני, ולכל אחד יתרונות וחסרונות משלו:

  • Intel Core i5-14400F: יתרונותיו הם מחיר נוח מאוד, פלטפורמה בוגרת שניתנת לבנייה בעלות נמוכה (כולל תמיכת DDR4), וביצועים מצוינים לגיימינג ורב-משימתיות יומיומית. הוא מספק יחס עלות-תועלת מהגבוהים בשוק, במיוחד להרכבת מחשב גיימינג תקציבי עם כרטיס גרפי ייעודי. החסרונות: אין גרפיקה פנימית (דורש GPU תמיד), והפלטפורמה שלו (LGA1700) הגיעה לסוף דרכה – כלומר שדרוגים עתידיים ידרשו החלפת לוח וזיכרונות. כמו כן, בצריכת חשמל מירבית הוא יכול להיות תובעני יותר מקביליו (דורש קירור ראוי). אך עבור רבים, אלו חסרונות נסבלים בהתחשב במחיר ובבשלות.

  • Intel Core Ultra 5 225F: מביא לשולחן את ארכיטקטורת Arrow Lake החדשה במחיר ביניים. יתרונותיו כוללים ליבות חזקות עם IPC גבוה (ביצועי Single-Core מעולים), יעילות משופרת (פחות חום), פלטפורמה מודרנית שתומכת בכל החידושים (DDR5 מהיר, PCIe 5.0 נוסף) ומנוע AI ייעודי – דבר יוצא דופן בסגמנט הזה. הוא בחירה מצוינת למי שמרכיב מערכת חדשה ורוצה “לפתוח דלת” לעתיד – כלומר תהיה אפשרות לשדרג למעבד חזק יותר על אותו לוח. חסרונותיו: תג מחיר גבוה יחסית למעבד בתצורה דומה (משלמים פרמיה על החדשנות), אין לו גרפיקה משולבת (בניגוד לדגם 235 או למתחרים AMD), והוא מחייב השקעה בזיכרון DDR5 ובלוח אם עדכני. בנוסף, מאחר וזה דור ראשון של ארכיטקטורה חדשה בדסקטופ, ייתכן שידרשו עדכוני BIOS כדי למצות יציבות וביצועים אופטימליים (אינטל אף ציינה שתיקוני Firmware עתידיים ישפרו ביצועים במעבדי Arrow Lake). אך בסה"כ, 225F מציע חוויית שימוש חדישה וזריזה מאוד, המיועדת למי שמוכן לשלם מעט יותר עבור יתרונות אלה.

  • Intel Core Ultra 5 235: המעבד השלם ביותר מבין השלושה – מעין “Core i7 תקציבי” של 2025. הוא מתבלט עם 14 ליבות, המעניקות שילוב של ביצועי גיימינג ורנדור מעולים במעטפת 65W קטנה. יתרונותיו הברורים: יש לו גם עוצמת CPU מרשימה וגם כרטיס גרפי מובנה, מה שנותן גמישות – אפשר להרכיב איתו מערכת קומפקטית ללא GPU, או להשתמש ב-iGPU שלו להאצת מדיה/כגיבוי. ביצועיו בריבוי-משימות מתקרבים למעבדי HEDT של לפני כמה שנים, ובכל זאת הוא קל מאוד לקירור. גם הוא, כמו 225F, נהנה מכל יתרונות פלטפורמת Arrow Lake (NPU, DDR5 וכו'). החסרונות: מחירו מתקרב לשטח של מעבדי Core i7/Ryzen 7, כך שצריך הצדקה ברורה לבחירה בו – למשל דרישת ה-iGPU או העדפת הפלטפורמה החדשה. עבור גיימרים נטו עם כרטיס מסך חזק, ייתכן ועדיף להשקיע את ההפרש בשדרוג ה-GPU. כמו כן, זמינותו עדיין מוגבלת יחסית (דגם חדש מאוד בשוק, מלאי קטן יותר). אבל למשתמש שרוצה “להכל כלול” – ה-Ultra 5 235 הוא מציאה, כי הוא באמת נותן טעימה מכל הטכנולוגיות החדשות בלי להגיע למחירי Core i7/Core i9 הגבוהים.

מבט כולל
אינטל נמצאת בנקודת מפנה עם המעבר לארכיטקטורת Core Ultra. המעבדים החדשים מראים שיפורים עדינים אבל מורגשים בביצועים וביעילות, ובעיקר מציגים את הכיוון – שילוב AI בחומרה, הסתמכות מלאה על DDR5, ועיצוב שבבי מודולרי. הדור הראשון אמנם אינו קפיצת מדרגה ענקית בביצועים לעומת דור 13/14 הקודם (כפי שראינו, הפערים קטנים ברוב היישומים), אך הוא מניח את היסודות לדורות הבאים. עבור המשתמש המתלבט ב-2025, אפשר לומר בביטחון שכל אחת מהבחירות שנסקרו היא טובה – השאלה היא מה מתאים ביותר: היציבות והחסכוניות של פתרון מוכח (14400F), או החדשנות והפוטנציאל של פתרון דור הבא (Ultra 5). אם המטרה היא מקסימום ביצועים גרידא בתקציב נתון, יתכן שלקחת Ryzen 7 7700 או Core Ultra 5 235 יתן את המענה. אם המטרה היא לבנות מפרט גיימינג משתלם – כנראה ש-i5-14400F עם לוח B760 ו-DDR4 מהווים דיל עדיף. ולמי שרוצה “גם וגם” – Core Ultra 5 225F מאפשר להנות ממערכת עדכנית מאוד, בביצועים קרובים מאוד לאלטרנטיבות, בתוספת מחיר מתונה.

תובנות על המעבר ל-Core Ultra
המעבר של אינטל למיתוג ולארכיטקטורה חדשים הוא צעד אסטרטגי לקראת תחרות עזה בשנים הבאות. כבר כעת, אנו רואים שמבחני ביצועים מציבים את Arrow Lake (Core Ultra) בגובה הדורות הקודמים – לא מעליהם באופן מובהק, אך בהתחשב בהורדת ההספק ובשילוב מנועי AI, זה הישג לא מבוטל. סביר להניח שעם הבשלת הפלטפורמה (BIOS, אופטימיזציות תוכנה ל-NPU וכו') ועם השקת דגמי Ultra חזקים יותר, נראה את הפערים מתרחבים לטובת אינטל. עבור הצרכנים, 2025 היא שנה מעניינת מאוד: אפשרות להרכיב מחשב על בסיס טכנולוגיה חדשה לחלוטין או על בסיס טכנולוגיה מוכחת, כששני המסלולים לגיטימיים. מה שבטוח – כל בחירה מבין המעבדים שסקרנו תספק ביצועים מעולים לשנים הקרובות. ההחלטה הסופית תלויה כאמור בתקציב, בהרגלי השימוש, ובחזון האישי של כל רוכש לגבי איזו מערכת הוא רוצה – של אתמול במחיר מציאה, או של המחר עם כל הגאדג'טים.

ביקורת: שלושה מעבדי Intel מקטגורית mid-range ב-2025: Core i5-14400F, Core Ultra 5 225F ו-Core Ultra 5 235

לשרשור תגובות לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.