סרט לסופשבוע: היוצר

סרט מדע בדיוני בגישה אחרת


גארת אדוארדס מוכר לנו כתסריטאי ובמאי של סרטים כמו גודזילה ו'רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים' שלאחר פריצת סדרת "אנדור" פתאום קיבל הערכה מחודשת על יצירתו.

"היוצר" מנסה לחדש את ז'אנר המדע בדיוני על ידי הפיכתו על ראשו. אנחנו מתחילים את העלילה בהבנה שמדובר בסרט שבלוני – המערב נגד המזרח, האמריקאים הטובים נלחמים ב-AI מרושע שהשמיד את לוס אנג'לס בפצצת אטום (זה קורה בחצי הדקה הראשונה של הסרט ולכן אל חשש – זה אינו ספויילר).


אבל הסרט מנסה להיות הכל חוץ משבלוני, לא ברור לחלוטין למה רודפים אחרי הדמויות השונות. החלטות ליהוק מוזרות (השחקנית שמשחקת את מאיה) החלטות תסרוקת מוזרות (ג'ון דיוויד וושינגטון). אבל עם התקדמות הסרט ההגיון מתחיל להסתדר מצד אחד, והדיסוננס הקוגניטיבי מתחיל לפעול.

מצד אחד יש לנו נופים יוצאים מהכלל, מרבית הסרט מתרחש במדינות אסייתיות אקזוטיות ומשלבות כפרים בסגנון ויאטנמי, תושבים מקומיים שהם רובוטים, נזירי זן ומקדשים טכנולוגיים, ספינות חלל ואין ספור רכבים ואמצעי נשק יצירתיים.

הדמויות מתחלקות לאנושיות, רובוטים או סימים (דמויות חצי רובוטיות וחצי אנושיות שהן מטרידות למדי). דווקא הרובוטים ובמיוחד אלה האקזוטיים, כמו רובוטים כפריים או נזירים רובוטים עשו לי את זה. גם הרכבים המשונים וכלי הנשק מצאו מאוד חן בעיני. בכלל, העולם הזה יצירתי באופן יוצא מהכלל.

גם הקרבות מרהיבים, נופים מדהימים, פיצוצי ענק, ספינות חלל, ופצצות אטום לרוב. האפקטים מרהיבים, הפיצוצים מחרישי אזניים אבל לקראת הסוף פשוט השתעממנו. על כל היופי הזה, זה יושבת יצירה לא שלמה, רדודה במידת מה וחסרת נשמה. זה מרגיש כאילו AI כתב את התסריט ואנחנו מתקשים להתחבר לדמויות ברמה הרגשית, כולל לילדים.

התפניות בעלילה לא היו מרגשות, לא נקשרנו לדמויות ולכן כשהן נהרגות או נפצעות זה רק משחק. חבל, כי זה מרגיש שחסר כאן משהו, איזה תבלין שהיה יכול לחבר את הכל יחדיו. אולי ליהוק מפתיע, או אלמנט יוצא מהכלל, אבל בסופו של דבר כל היופי הנקודתי הזה לא מספיק להוציא את הסרט מהבינוניות ההוליוודית שהוא קלוע בה.

"היוצר" – ארה"ב 2023 | 133 דקות | במאי: גארת אדוארדס | שחקנים: ג'ון דיוויד וושינגטון, ג'מה צ'אן, קן ואטאנבה, מדלן יונה ווילס ואליסון ג'ני.

לשרשור תגובות לחץ כאן


17:00
  /  
28.09.2023
  
עפר לאור

1